"Gramy Zmysłami" 2022/2023

Smak i węch

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gramy zmysłami” klasa 1a dowiedziała się, jakie smaki możemy odczuwać, a także dzięki której części języka czujemy dany smak. Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób odczuwamy zapach oraz sprawdzili, czy węch i smak współpracują ze sobą w odczuwaniu smaku spożywanych potraw. Dzieci z zasłoniętymi oczami otrzymywały daną potrawę do powąchania, a później do ust i miały za zadanie zgadnąć, co to za potrawa, a następnie ocenić jej konsystencję, zapach i smak. Odważni ochotnicy kosztowali następujących produktów:

  • truskawka,
  • pomarańcza,
  • nektarynka,
  • paluszek słony,
  • biszkopt,
  • grejpfrut,
  • miód,
  • cynamon,

Uczniowie przekonali się, że różnorodne smaki (słodki, gorzki, kwaśny, słony) można spotkać w codziennych produktach. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i satysfakcji, gdyż okazało się, że każdemu ochotnikowi udało się odgadnąć kosztowany przez niego produkt.
Na koniec zajęć dzieci z owoców przygotowały kolorowe i zdrowe szaszłyki, które zjadły z wielkim apetytem.

 

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj