Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej Nr 18 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie kontynuują udział w Międzynarodowym Programie Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci”/ „Bilingual Future”. 

Z wielką przyjemnością informujemy, że zostaliśmy Placówką Partnerską Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci”
i uzyskaliśmy licencję na nauczanie języka angielskiego metodą Yellow House Education,
w tym poprzez korzystanie z platform edukacyjnych Baby Beetles lub Tom and Keri zgodnie z aktualną ofertą zamieszczoną na stronach www.dwujezycznedzieci.pl.

 

O programie:

Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

Zasadniczym celem Programu jest codzienne, kontekstowe osłuchiwanie dzieci z językiem angielskim w okresie szczególnej wrażliwości językowej tak, żeby angielski nigdy nie stał się dla nich językiem obcym. W ten sposób właśnie dziecko naturalnie - czyli na tych samych zasadach jak pierwszy - nabywa drugi język. Dwujęzyczność to cel, który rozumiemy zarówno indywidualnie – jako inwestycję tu i teraz w rozwój każdego dziecka, jak
i społecznie – jako nowej jakości fundament dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej.

Wszystko zostało metodycznie zaplanowane: specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles”, „Tom and Keri”  w formie spirali językowej wprowadzają rozpoznawane
i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka
w danym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.

 

Program Powszechnej Dwujęzyczności „Bilingual Future” to uniwersalny program, który wspiera dzieci w naturalnym nabywaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim na poziomie dwujęzyczności. W efekcie dwujęzyczne dzieci mają: 

  • większą możliwość koncentracji i podzielność uwagi,
  • lepszą pamięć (semantyczną i epizodyczną),
  • większą łatwość przyswajania wiedzy, co przekłada się na lepsze wyniki edukacyjne,
  • lepsze zdrowie, ponieważ dwujęzyczność to również profilaktyka m.in. chorób neurologicznych,
  • większą łatwość adaptacji w sytuacjach społecznych i kulturowych,
  • większą szansę na zdobycie wyższej pozycji społecznej i materialnej.

Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko
i efektywnie.

Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki
w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera
i Parkinsona.

Autorką tej opisanej powyżej koncepcji jest światowej sławy lingwistka – Claire Selby, która od kilkunastu lat tworzy materiały – zarówno teksty jak i muzykę – do nauki angielskiego dla najmłodszych.

Jest autorką pełnych kursów szkolnych wydawanych przez Cambridge University Press, Oxford University Press i Foreign Language and Research Press (Chiny). Pracuje również jako doradca BBC Worldwide w zakresie dziecięcej edukacji językowej. Na drodze długoletnich badań i doświadczeń wypracowała unikalną metodę nauczania – Spiral Language System (SPIRAL = Sounds, Pictures, Interest, Repetition, Actions, Links).

Wykorzystuje w niej naturalne dla wieku właściwości i mechanizmy przyswajania wiedzy
i rozwijania umiejętności. Nauka tym systemem gwarantuje znakomite rezultaty – pozwala poznawać język poprzez zabawę w sposób możliwie najbardziej efektywny. Za swoją twórczość otrzymała m.in. następujące nagrody: „Świat Przyjazny Dziecku” – wyróżnienie
w konkursie na najlepszy produkt edukacyjny dla dzieci organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2004), Nagroda Komitetu Olimpijskiego w Pekinie za piosenkę olimpijską, wyróżnienie w Cannes dla serialu Tom and Keri przyznane przez Dziecięce Jury (MipJunior 2012), trzy wyróżnienia British Council za publikacje związane z nauczaniem dzieci języka angielskiego oraz nagrodę The English-Speaking Unionza innowacyjność
w tworzeniu materiałów do nauki języka angielskiego dla dzieci.

 

W myśl głównych założeń Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności, uczniowie mają możliwość kontaktu z językiem angielskim w codziennych sytuacjach oraz kontekstowego rozumienia języka.  

W naszej szkole elementy wspomnianego autorskiego programu brytyjskiej lingwistki Claire Selby wykorzystane są zarówno podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, jak i zajęć rozwijających kreatywność z języka angielskiego. Uczniowie mają również możliwość skorzystania z platformy edukacyjnej w środowisku domowym i wspólnie
z rodzicami kontynuować przygodę z dwujęzycznością w towarzystwie sympatycznych kreskówkowych bohaterów programu: Tom’a i Keri.

W ten sposób nauczyciel wychowawca, nauczyciel anglista i rodzic w domu tworzą „drużynę” prowadzącą dziecko poprzez codzienną, wspólną zabawę aż do dwujęzyczności. 

 

Magia Świąt...

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj