ul. Błogosławionej Karoliny 21, 35-119 Rzeszów
tel. 17 748 24 94 e-mail: sekretariat@sp18.resman.pl
Klub Kulturka to propozycja ciekawego sposobu spędzania czasu wolnego i aktywnego zdobywania wiedzy poprzez udział w różnych wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terenie Rzeszowa jak i poza nim.
Nasze propozycje adresowane są do różnych grup wiekowych, nie tylko do uczniów, ale również do rodziców, a może nawet i dziadków…
O naszych propozycjach będziemy Państwa informować poprzez:
Serdecznie zapraszamy!
Alicja Kwaśniewska
Ewa Śniegowska
25 października grupa uczniów z klas 7-8 wzięła udział w zajęciach w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej w WSPiA. Zajęcia te odbyły się w ramach „Spotkań przy herbacie”, których tematem były książki z wątkami detektywistycznymi.
W piątek 25 października grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się do Krakowa na Międzynarodowe Targi Książki. Impreza ta, zorganizowana w tym mieście już po raz 27., jest prawdziwym świętem książek, autorów, wydawców i oczywiście czytelników, którzy tłumnie przybyli na to wydarzenie.
W ostatni piątek września grupa uczniów w ramach Klubu Kulturka wybrała się do Krakowa na wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zorganizowaną pod auspicjami Muzeów Watykańskich. W poszczególnych salach wystawowych poznawaliśmy historię Kaplicy, artystów Renesansu z nią związanych, ciekawostki o freskach oraz sposoby ich ochrony.
7 czerwca Klub Kulturka znów wybrał się do Krakowa. Tym razem celem naszej wyprawy była wystawa „Van Gogh Multi-Sensory Exhibition” prezentowana w zabytkowym Hangarze Czyżyny. W podróży tej towarzyszyły nam fragmenty listów Vincenta do brata Theo oraz piękna muzyka.
W poniedziałek 18 marca w naszej szkole odbyły się „Rodzinne warsztaty wielkanocne” zorganizowane przez szkolny Klub Kulturka. W tym roku tworzyliśmy baranki i kurczaki ze styropianowych jaj, bibuły i kreatywnych drucików. Niektórzy z przyniesionych materiałów dodatkowo wyczarowali także wielkanocne zające. Wspólne działanie dzieci i rodziców okazało się bardzo twórcze czego dowodem są wykonane prace.
Minęło 2 tygodnie od naszego wyjazdu do Krakowa na Międzynarodowe Targi Książki, gdy ponownie się spotkaliśmy, by w bibliotece osiedlowej podsumować nasz wyjazd a także opowiedzieć o książkach, które w czasie wyjazdu kupiliśmy, a niektóre z nich nawet zdążyliśmy przeczytać.
2 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym „Spotkanie przy herbacie” . Tym razem bez herbaty, a grono uczestników powiększyło się o kilku absolwentów naszej szkoły. Pośród wysokich traw na łące rozmawialiśmy o naszych wakacyjnych planach czytelniczych. Cieszyliśmy się, że już wkrótce będziemy mieć dużo wolnego czasu na czytanie.
W maju w bibliotece osiedlowej odbyło się kolejne „Spotkanie przy herbacie”. Tym razem oprócz recenzji przeczytanych przez nas ostatnio książek rozmawialiśmy też o tym, czy gdybyśmy mieli taką możliwość, to zmienilibyśmy zakończenie albo jakiś fragment którejś z przeczytanych przez nas książek.
28 marca w naszej szkole odbywały się Rodzinne warsztaty wielkanocne, w czasie których wykonywaliśmy świąteczne baranki. Wszyscy dzielnie wycinali, lepili i ozdabiali, by ze styropianowych jaj, otrębów, płatków, patyczków i innych różności stworzyć niepowtarzalne postaci baranków.
Tegoroczne Rodzinne Warsztaty Bożonarodzeniowe, które odbyły się 7 grudnia 2022 r., upłynęły nam pod gwiazdami, dosłownie i w przenośni. Jak zawsze dopisali zacni goście. Nasi uczniowie z rodzicami i dziadkami w towarzystwie świątecznej muzyki i wspólnych rozmów przygotowywali świąteczne gwiazdy z przedmiotów codziennego użytku: drewnianych spinaczy i torebek śniadaniowych.
W czasie naszego przedświątecznego "Spotkania przy herbacie" mieliśmy okazję zebrać się w gronie powiększonym o absolwentów naszej szkoły, którzy kiedyś również uczestniczyli w takich zajęciach w Filii Nr 13 WiMBP, a od września postanowili kontynuować te spotkania w swoim gronie.
W listopadowe popołudnie spotkaliśmy się, by przygotować i przedstawić innym swoje czytelnicze CV. Rozmawialiśmy o naszych czytelniczych upodobaniach: najpopularniejszych autorach, gatunkach literackich i ulubionych porach na czytanie książek. Wszyscy byliśmy zgodni, że czytanie książek jest dla nas bardzo ważne i świat bez nich byłby uboższy. O tym, jak przerażająco mógłby taki świat wyglądać rozmawialiśmy na przykładzie książki pt. „451° Fahrenheita” napisanej przez R. Bradbury’ego.
W dniach 27-30 października w Krakowie odbywały się jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki. Grupa uczniów z kl. 6-8 w ramach Klubu Kulturka wzięła udział w atrakcjach przewidzianych na dzień otwarcia targów. A atrakcji było sporo. Oczywiście najważniejsze dla nas były stoiska z nowościami poszczególnych wydawnictw, ale skorzystaliśmy również z oferty stanowisk, na których można było zagrać w różne gry planszowe, zobaczyć dawne maszyny drukarskie i stare księgi. Można też było wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez GOPR oraz posłuchać opowieści Neli Małej Reporterki.
23 września w piątkowe popołudnie grupa uczniów z klas 6-8 wybrała się na zajęcia do biblioteki osiedlowej. Było to nasze pierwsze „Spotkanie przy herbacie” w takim gronie. Dlatego nasze wrześniowe zajęcia częściowo poświęciliśmy na wzajemne poznanie się. W drugiej części zajęć rozmawialiśmy o tym, co ciekawego czytaliśmy w czasie wakacji i co chcielibyśmy polecić pozostałym uczestnikom.