Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej Nr 18
z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie biorą udział w Międzynarodowym Programie Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci”/ „
Bilingual Future”. 

Jest to uniwersalny program, który wspiera dzieci w naturalnym nabywaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim na poziomie dwujęzyczności.  

W efekcie dwujęzyczne dzieci mają: 

  • większą możliwość koncentracji i podzielność uwagi,
  • lepszą pamięć (semantyczną i epizodyczną),
  • większą łatwość przyswajania wiedzy, co przekłada się na lepsze wyniki edukacyjne,
  • lepsze zdrowie, ponieważ dwujęzyczność to również profilaktyka m.in. chorób neurologicznych,
  • większą łatwość adaptacji w sytuacjach społecznych i kulturowych,
  • większą szansę na zdobycie wyższej pozycji społecznej i materialnej.

W myśl głównych założeń Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności, uczniowie mają możliwość kontaktu z językiem angielskim w codziennych sytuacjach oraz kontekstowego rozumienia języka.  

W naszej szkole elementy wspomnianego autorskiego programu brytyjskiej lingwistki Claire Selby wykorzystane są zarówno podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, jak i zajęć rozwijających kreatywność z języka angielskiego. Uczniowie mają również możliwość skorzystania z platformy edukacyjnej w środowisku domowym i wspólnie z rodzicami kontynuować przygodę z dwujęzycznością w towarzystwie sympatycznych kreskówkowych bohaterów programu: Tom’a i Keri.

W ten sposób nauczyciel wychowawca, nauczyciel anglista i rodzic w domu tworzą „drużynę” prowadzącą dziecko poprzez codzienną, wspólną zabawę aż do dwujęzyczności.