Menu 1
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 304 200 zł. Z pozyskanych środków zostało zakupione obowiązkowe wyposażenie podstawowe:
- Drukarki 3D z akcesoriami (laptopy do obsługi, filament, skaner 3D);
- Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;
- Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (m.in. kamera cyfrowa, aparat, zestaw do bezprzewodowej transmisji dźwięku, mikrofony, Green Screen, dron);
- Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
Ponadto w ramach projektu szkoła zakupiła m.in.
- Zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime – podstawowy i rozszerzający;
- Zestaw robotów Makeblock Codey Rocky Education Pack;
- Klocki programowalne Neuron Creative Lab Kit;
- Robot Edukacyjny wraz z akcesoriami MBot 2;
- Długopisy 3D;
- Teleskop z akcesoriami;
- Wizualizer kompatybilny z mikroskopem;
- Gogle VR;
- Klocki Cubo;
- Wypalarki do drewna;
- Bezprzewodowe pistolety do kleju;
- Pirometr.
Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć lekcyjnych, zajęć świetlicowych oraz dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.
Wirtualny Tydzień Matematyki 2023
W ramach obchodów Tygodnia Matematyki, który trwał w naszej szkole od 13.03. do 17.03. w każdej klasie odbyły się lekcje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Klasy 4-6 wykorzystywały telefony do wykonywania zadań powtórkowych z zakresu ułamków zwykłych, ułamków dziesiętnych oraz procentów. Ćwiczenia zostały dla nich ukryte w kodach QR, które odsyłały ich do platform internetowych lub konkretnych zadań w podręczniku. Nie obyło się także bez doświadczalnego wyznaczania liczby Pi, zaś dodatkowo smartfony posłużyły do wyszukiwania ciekawostek na temat ludolfiny.
Klasy 7-8 podczas lekcji matematyki wykorzystywały Gogle VR zakupione przez szkołę w ramach programu Laboratoria przyszłości. Rozwiązując zadania z zakresu równań uczniowie przenosili się na stadion Bayernu Monachium, targ z kwiatami. Ponadto uczniowie dzięki goglom mogli dokładnie obejrzeć nietypowe bryły przestrzenne.
Wirtualne lekcji matematyki cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów, wywołały wiele pozytywnych emocji oraz uśmiech na twarzach naszych uczniów.
W Tygodniu Matematyki nie mogło również zabraknąć Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Chętni uczniowie klas 2 - 8 z naszej szkoły zmierzyli się z zestawami nieszablonowych zadań, których rozwiązanie wymagało od nich nie tylko wiedzy matematycznej, ale przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia. W nagrodę każdy uczestnik konkursu otrzymał przestrzenną układankę w postaci ostrosłupa ściętego.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @Laboratoria Przyszłości