Menu 1
W bieżącym roku szkolnym w klasach 3b, 3c i 3d realizowane będą zajęcia w ramach projektu „Wiem, czuję, pomagam”. To pakiet edukacyjny, którego zasadniczym celem jest wsparcie nauczycieli w pracy z młodszymi uczniami nad kształtowaniem postaw prospołecznych, których podstawą są określone wartości. Zawarte w nim scenariusze zajęć, zostały opracowane na postawie „Mądrych bajek z całego świata”. Każdy ze scenariuszy promuje określone wartości i postawy, tj. szacunek, troskę o innych, dzielenie się, odwagę, przyjaźń, współpracę. Punktem wyjścia do każdych zajęć jest bajka. Stanowi ona inspiracją do działań indywidualnych i grupowych skoncentrowanych wokół określonej wartości. Podejmowane działania mają charakter aktywizujący oraz rozwijają kompetencje poznawcze, społeczne i emocjonalne.
Treści zawarte w scenariuszach odnoszą się m.in. do:
• kształtowania systemu wartości wśród uczniów, w tym współpracy, solidarności, altruizmu,
• rozwijania u uczniów poczucia godności własnej osoby i godności innych osób,
• rozwijania postawy aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość,
• kształtowania prospołecznych postaw w tym: rozwijania postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka, szacunku wobec niego i umiejętności prowadzenia dialogu z nim.
Zajęcia realizowane w ramach projektu: „Wiem, czuje, pomagam” – to lekcje empatii.
Projekt objęty jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
"Jak chmurka poprosiła dzieci o pomoc"
Kolejną bajką, którą wysłuchali uczniowie była bajka pochodząca z Malawi. Właśnie w tym kraju toczy się akcja naszej bajki pt. „Jak chmurka poprosiła dzieci o pomoc”.
W kraju, gdzie susza przeplata się z powodziami, a gorące jak patelnia słońce konkuruje z ulewnym deszczem. Na obrzeżach Lilongwe, stolicy Malawi, stała mała szkoła. Chodziły do niej dzieci, których rodzice uprawiali pola pod miastem. Chodziła do niej też Klara, dziewczynka skryta i małomówna. Taki „odludek”- powiedziałby każdy, kto jej nie zna. Ta bajka zaczyna się smutno, ale skończy się bardzo, bardzo wesoło!
Jeśli ktoś nie chce się z Wami bawić, to nie oznacza od razu, że jest niekoleżeński. Jeżeli lepiej tę osobę poznacie, to może się okazać, że ma problem, który możecie pomóc mu rozwiązać. Dokładnie tak było z Klarą i jej kolegami. Dzieciom pomogła… chmurka.
W życiu bardzo ważna jest życzliwość, sytuacja życiowa innych ludzi, potrzeby innych ludzi, unikanie ocen, pomaganie. Nie oceniaj innych!