Menu 1
Innowacja pt.: „Podróże małe i duże – witajcie w innej kulturze” jest rozszerzeniem treści z zakresu edukacji przyrodniczej i społecznej. Ma ona na celu przybliżyć uczniom informacje o różnorodnych kulturach i tradycjach z całego świata. Ukazać świat jako zbiór różnorodnych przekonań i sposobów zachowania, obyczajów i wierzeń. Innowacja ta jest skierowana na zwiększanie zainteresowania podróżami, motywowanie do nauki języków obcych oraz wzrost poziomu tolerancji dla tego co dotychczas było dla uczniów obce i nieznane. W innowacji biorą udział klasy 3a oraz 3f.
W trakcie trwania innowacji, dzieci dowiedzą się jak wygląda życie w dalekich zakątkach Ziemi oraz co jest ważne dla ludzi spoza naszych granic. Pomoże rozwinąć otwartą, akceptującą i tolerancyjną postawę wobec drugiego człowieka.
Przeprowadzona innowacja przyczyni się także do zwiększenia pewności siebie uczniów, akceptacji swoich mocnych i słabych stron oraz dostrzegania każdego człowieka jako wyjątkowej jednostki zasługującej na szacunek.
Uczniowie klas 3a i 3f odwiedzili Australię
W ramach Innowacji Pedagogicznej „Podróże małe i duże – witajcie w innej kulturze” uczniowie klas 3a i 3f odwiedzili Australię. Australia jest najmniejszym kontynentem na Ziemi i najbardziej odosobnionym, położonym w strefie zwrotnikowej na półkuli południowej. Kraj otoczony jest od zachodu i południa wodami oceanu Indyjskiego, a od północy i wschodu morzami zlewiska Pacyfiku.
Australia była zamieszkiwana przez co najmniej 50 000 lat przed pojawieniem się Brytyjczyków. Ayers Rock zwany również ‚Uluru', który znajduje się w centrum kraju, jest największą samotnie stojącą skałą na świecie. Najdłuższą rzeką Australii jest rzeka Murray o długości 2508 km. Region został objęty ochroną jako rezerwat Aborygenów w 1964 roku. Aborygeni zamieszkują ten region nieprzerwanie od ponad 40 tys. lat. Utworzenie parku narodowego zostało po raz pierwszy zaproponowane w 1965 roku. W 1972 roku powstał tu obszar ochrony przyrody. Sam park narodowy powołano do życia na mocy Ustawy o parkach narodowych i ochronie przyrody z 1975 roku i utworzono w trzech etapach w latach 1979–1991. Pod koniec lat 70. XX w. aborygeńscy właściciele ziemi wydzierżawili swoje ziemie Dyrektorowi Parków Narodowych, aby nimi wspólnie zarządzać jako parkiem narodowym. W uznaniu języka aborygeńskiego Gagudju (także „Kakadu”), którym posługuje się rdzenna ludność w regionie, park nazwano „Kakadu”. Park został proklamowany na mocy Ustawy o ochronie środowiska i różnorodności biologicznej z 1999 roku. W 2013 roku terytorium parku zostało poszerzone o obszar leśny Koongarra. W 1981 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2007 roku park został wpisany na australijską Listę Dziedzictwa Narodowego.
Żółtoczube kakadu, czerwono-zielone roselie i tęczowe lorysy są niemal wszędzie. Przemierzając Australię nie trudno spotkać dziesiątki innych, barwnych papużek. Wiele z tych barwnych papug żyje w górach Dandenong, w okolicy Melbourne.
Najpopularniejszą papugą w Australii jest Kakadu biała z brązowymi lub czarnymi oczami, oraz ciemnoszarym dziobem. Gdy się przestraszy, rozkłada swój ogromny, odstający, półokrągły grzebień na głowie. Kształtowi grzebienia, przypominającego parasol, zawdzięcza swoją angielską nazwę umbrella cockatoo. Normalnie grzebień znajduje się w pozycji leżącej. Spodnia strona skrzydeł oraz ogon mają barwę jasnożółtą i błyszczą się w czasie lotu papugi. Kakadu biała dożywa niekiedy 80 roku życia.