Menu 1
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy 4a należący do ,,Koła Odkrywców Przyrody” włączyli się do IX edycji programu oświatowego Być jak Ignacy „Potęga Wody”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronem honorowym jest Minister Edukacji.
W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, robota Blu oraz ciekawych gości nauczą się pracować metodą naukową. Uczestnicy zdobędą wiedzę o niezwykłej cząsteczce zbudowanej z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu.
Technika Wody - Edycja IX
Woda - niezbędna do życia każdego nawet najmniejszego organizmu. To wie każdy. Ale czy wiemy co się kryje w kropli wody?
W kropli wody można zobaczyć fascynujący świat pełen życia. Środowisko wodne tętni życiem różnych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki zastosowaniu mikroskopu możemy przyjrzeć im się dokładnie.
Podczas trzeciego etapu projektu uczniowie poprzez burzę mózgu zastanawiali się ,,Co kryje w sobie kropla wody?’’. Czy woda - mieszanina tlenu i wodoru, bezbarwna, bezwonna ciecz może być ,,domem” dla mikroorganizmów?
Dzięki obserwacjom mikroskopowym uczniowie potwierdzili hipotezę o fascynującym życiu w kropli wody. Występują w niej organizmy mikroskopijnej wielkości, często niewidoczne gołym okiem. Są to organizmy jednokomórkowe, które wykonują wszystkie czynności życiowe. Eksperyment pod nazwą ,,Zawirowany Słoik" pozwolił nam wytworzyć syrop, który ma większą lepkość od samej wody.
Dlaczego woda kręci się w kółko? Wody wirujące mają tendencję do tworzenia spirali z powodu sił odśrodkowych. Gdy woda wpada do wąskiego otworu (np. odpływu w zlewie), zaczyna obracać się coraz szybciej w miarę zbliżania się do środka.
W wielu mitologiach wiry wodne były uważane za domy potworów. W mitologii greckiej istniał potwór Charybda, który tworzył olbrzymi wir morski, wciągający całe statki na dno.