Tematyczne
Po co ptakom pióra?
W ramach realizacji programu „Inspiruję do nauki” w klasie 2b został zrealizowany temat z zakresu edukacji przyrodniczej pt. Po co ptakom pióra?
To, czy ptak fruwa, nie zależy ani od jego wagi ani od rozpiętości skrzydeł. Najważniejsze są pióra lotne pokrywające skrzydła ptaków, tzw. lotki. Cechy pióra determinujące lot to przede wszystkim: lekkość, sztywność, płaski kształt.
Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli film z udziałem naukowca, który wyjaśnił:
Dlaczego pingwiny są ptakami?
Gdzie mieszkają pingwiny?
Jakie gatunki ptaków oprócz pingwinów nie fruwają?
Jako ciekawostkę uczniowie dowiedzieli się, że najmniejszym ptakiem występującym w Polsce jest mysikrólik zwyczajny, którego wielkość ciała wynosi ok. 9 cm. Za największego ptaka uznaje się bielika zwyczajnego, którego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet do 3 m. Spośród ptaków pokrytych piórami, nielotem jest m.in. struś. Jego ciało pokrywają w zdecydowanej większości pióra okrywowe, czyli miękkie, wiotkie, przypominające pierze.
Uczniowie poznali budowę, cechy charakterystyczne pióra, a co najważniejsze, z bliska mogli zobaczyć naturalne pióra egzotycznych ptaków. W końcowej fazie lekcji uczniowie wykonali własne pióra, które były misternie nacięte i zawierały całą paletę barw.