Wolontariat 2020/2021

Dary przekazane na rzecz Ukrainy

Drodzy Darczyńcy,

dzięki Państwa hojności, zarówno tej rzeczowej, jak i finansowej, społeczność Szkoły Podstawowej nr 18 w Rzeszowie przekazała na rzecz potrzebujących z ogarniętej wojną Ukrainy następujące dary:

- żywność długotrwała (konserwy mięsne i rybne, pasztety, puszki z kukurydzą, groszkiem i fasolą, dania gotowe, makarony, kasze, ryż, mąka, cukier);

- żywność dla dzieci i niemowląt (obiadki i deserki, mleko w proszku, musy owocowe);

- słodycze (czekolady, ciastka, batony, wafelki, cukierki, etc.);

- środki higieny osobistej (chusteczki suche i nawilżane, szczoteczki i pasty do zębów, ręczniki papierowe, pampersy, podpaski, płyny do dezynfekcji rąk, szampony i żele pod prysznic, mydła tradycyjne i w płynie, waciki higieniczne, itp.);

- środki/materiały opatrunkowe (plastry, bandaże, zestawy opatrunkowe, płyny dezynfekcyjne, folie termiczne, etc.);

- ubrania i buty dla dzieci i niemowląt;

- koce, śpiwory, pościele, karimaty;

- baterie, latarki, itp.;

- przybory szkolne (kredki, flamastry, długopisy, zeszyty, bloki rysunkowe, etc.);

- maskotki i zabawki dla dzieci.

Powyższe dary (łącznie kilkaset kilogramów) dotarły na teren Ukrainy (za pośrednictwem transportów humanitarnych, m.in. przy współudziale Parafii bł. Karoliny w Rzeszowie i Państwowej Straży Pożarnej), jak również były rozdysponowywane lokalnie dla przybywających z Ukrainy uchodźców.

Nierzadko udało się je przekazać bezpośrednio do poszczególnych osób (w tym i malutkich dzieci), które znalazły schronienie pośród rodzin mieszkających niedaleko naszej Szkoły, jak również i tych przybyłych do Domu Diecezjalnego Tabor w Rzeszowie, czy też przyjętych w pobliskim Niechobrzu. Wolontariusze pracujący na dworcach PKP w Rzeszowie i Przemyślu przekazywali przybywającym dzieciom zebrane w naszej Szkole maskotki i słodycze. Przybory szkolne, bloki rysunkowe, kolorowanki, kredki i flamastry służyły pomocą w zajęciach organizowanych przez studentów pedagogiki dla dzieci z Ukrainy. Baterie, latarki, zestawy opatrunkowe, a także część żywności długotrwałej i środków higieny osobistej znalazło swoje miejsce w transportach humanitarnych dla osób cywilnych, jak i walczących na Ukrainie żołnierzy. Z zebranej żywności, przekazanej Zespołowi Szkół Gospodarczych im. M.S. Ligęzy w Rzeszowie, były przygotowywane posiłki dla uchodźców przybywających na teren Podkarpacia/Rzeszowa. Ubranka dla dzieci i niemowląt, obiadki, pampersy, chusteczki, itp. – to wszystko również okazało się wielkim wsparciem dla kobiet, które przybyły z malutkimi dziećmi, zostawiając za sobą prawie cały swój dobytek.

Także zbiórka finansowa, podczas której udało się zebrać ponad 3250 zł, była bardzo dużym wsparciem dla tych wszystkich osób, które dołączyły do społeczności naszej Szkoły, w tym dla nowo przyjętych uczniów z Ukrainy. Za zebrane pieniądze zostały zakupione przez Wychowawców najpotrzebniejsze rzeczy (przybory szkolne, zeszyty, etc.), jak również i karty podarunkowe do sklepów, w których przybyłe rodziny mogły dokonać niezbędnych zakupów.

Zdajemy sobie sprawę, iż powyższa pomoc wydaje się być „kroplą w morzu potrzeb”, jednak dzięki takim pojedynczym „kroplom” zbieranym razem tworzy się powoli, z biegiem czasu prawdziwy ocean dobroci, której tak bardzo brakuje dziś współczesnemu światu. Wierzymy, że dzieląc się tym, co mamy choć trochę możemy dopomóc, by nadzieja zagościła także w sercach tych, którzy stracili tak wiele…


Zespół ds. Wolontariatu
i Szkolne Koło CARITAS

SP 18 w Rzeszowie

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj