ŚWIETLICA SZKOLNA
Aktualności
Kiermasz Świąteczny
Przed Bożym Narodzeniem zorganizowano w naszej szkole kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych. Można było na nim kupić piękne ozdoby wykonane przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Wszyscy włożyli wiele pracy w przygotowanie tych artystycznych dekoracji.
ADWENTWOWE CZYTANIE
W dniach 10 i 12 grudnia klasa 2g uczestniczyła w Adwentowym Czytaniu organizowanym we współpracy z biblioteką szkolną. Dzieci miały okazję poznać „Gwiazdkowe opowiadania”, a także „Pójdźmy wszyscy do stajenki” – opowiadania na Adwent. Ponadto dzieci zaangażowały się w przygotowanie Szopki Bożonarodzeniowej.
Spotkanie z panem Wojciechem Ulmanem
Niezwykle interesującym i zabawnym było spotkanie dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej z panem Wojciechem Ulmanem – człowiekiem o wielu pasjach i zainteresowaniach, pisarzem, poetą, fotografem i malarzem, autorem bajek takich jak „Smok rzeszowski”, „Stara lokomotywa”, „Dziadek Franek”, „Ufoludki” czy „Bajki rzeszowskie”.
Mikołajkowe zwyczaje
Rozpoczęliśmy tydzień pełen mikołajkowej magii… Zapoznawaliśmy się z historią Świętego Mikołaja z Miry oraz z tradycjami, związanymi z Mikołajkami. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest dzielenie się z innymi, oraz dlaczego warto pomagać potrzebującym. Uczniowie chętnie angażowali się w rozmowy o wymarzonych prezentach a także rozwiązywali zagadki, krzyżówki i rebusy, związane ze Świętym Mikołajem. Bawiliśmy się wspólnie przy dźwiękach piosenki M. Jeżowskiej „Przyjedź do nas Święty Mikołaju” a gry ruchowe z elementami współzawodnictwa dostarczyły dzieciom mnóstwo radości. Nie zabrakło ciekawych prac plastycznych takich, jak: kartki świąteczne w kształcie prezentów czy święty Mikołaj tworzony różnymi technikami plastycznymi.
Andrzejki, Katarzynki - zwyczaje ludowe
Ten tydzień upłynął w naszej świetlicy w klimacie andrzejkowym. Dzieci miały okazję tworzyć dekoracje tematyczne w swoich salach, wysłuchać opowieści o tradycjach związanych z dniem św. Andrzeja oraz wziąć udział w zabawach ruchowych przy muzyce. Nie lada frajdę sprawiły im również zabawy z wróżbami. Czas spędzony w świetlicy urozmaiciły dzieciom zajęcia czytelnicze, w czasie których miały okazję wysłuchać znanych polskich legend i wykonać ilustrację do jednej z nich oraz poznały historię tradycji obchodzenia imienin i znaczenie swoich imion. Poznały również przysłowia związane z miesiącem listopad i próbowały wyjaśnić ich znaczenie. W czasie tematycznych zajęć plastyczno – technicznych miały okazję rozwijać swoje zdolności i kreatywność tworząc „Zaczarowany klucz” i „Nocne obrazki”.
Spotkanie z autorem książek dla dzieci Panem Tomaszem Szwedem
W piątek 22 listopada grupa uczniów z klas drugich, uczestniczyła w zorganizowanym przez świetlicę szkolną spotkaniu autorskim z panem Tomaszem Szwedem. Spotkanie to rozpoczynało już 6 edycję Świątecznych Targów Książki , które odbywały się w Centrum Kulturalno-Handlowym w Millenium Hall.
Życzliwości nigdy za wiele, czyli o szacunku i tolerancji słów kilka
Kształtując odpowiednie postawy naszych uczniów, wyjaśnialiśmy w tym tygodniu pojęcia godności, szacunku, życzliwości, tolerancji, empatii i im podobne. Nasi uczniowie, biorąc udział w zajęciach świetlicowych, mogli wysłuchać bajek terapeutycznych wyjaśniających wyżej wymienione pojęcia, przypominali sobie podstawowe zwroty grzecznościowe i zasady ich stosowania, brali udział w pogadankach na temat podobieństw i różnic wynikających z pochodzenia, koloru skóry, wyznania, poglądów czy inwalidztwa.
KAMPANIA DZIECIŃŚTWO BEZ PRZEMOCY
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.
W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak dbać o zdrowie jesienią
Co znaczy powiedzenie w zdrowym ciele zdrowy duch? Co to jest profilaktyka zdrowia? Jakie warzywa i owoce pomagają nam w utrzymaniu odporności? Na te i tym podobne pytania próbowali znaleźć odpowiedzi nasi uczniowie. Pomogły im w tym książki i albumy tematyczne, prezentacja multimedialna oraz film edukacyjny. Wykonując prace plastyczne dzieci zaprezentowały swój zdrowy jadłospis oraz zdrowe syropy z babcinej spiżarni.
Moja Ojczyzna mała i duża
Narodowe Święto Niepodległości było tematem głównym na zajęciach świetlicowych w pierwszym tygodniu listopada. Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej poznały „Legendę o powstaniu Państwa Polskiego”, sylwetki bohaterów narodowych oraz historię Polski związaną z datą Narodowego Święta Niepodległości. Miały okazję wysłuchać i zaśpiewać piosenki patriotyczne oraz porozmawiać o symbolach narodowych. Wykorzystując swoje umiejętności i zdolności plastyczne wykonywały flagę i godło Polski wybraną przez siebie techniką plastyczną. Uzupełnieniem zajęć była zabawa z mapą i wędrówki po Polsce oraz zagadki tematyczne związane z Rzeszowem oraz innymi miastami Polski.