Archiwum SP 1-3 2022/2023

Święto Niepodległości

W tym roku świętowanie 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już 07 listopada od wernisażu prac, które uczniowie wykonali na zorganizowany z tej okazji konkurs pod hasłem „Nasze rzeszowskie pomniki znane i nieznane”. Galeria cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ dzieci przygotowały „piękną patriotyczną podróż” po zakamarkach naszej Małej Ojczyzny. Przed jury - w skład, którego weszli: p. E. Słabocha, p. P. Wikiera, p. B. Bieś i p. P. Pachla -  stało nie lada wyzwanie, żeby wyłonić zwycięzców.

Finał był następujący:

I miejsce – Julia Biskupska z kl. 6e i Jakub Halicki z kl. 7b

II miejsce – Miron Mikrut z kl. 5e

III miejsce  - Jakub Rudnicki z kl. 5c

Wyróżnienia: Patrycja Kuter z kl. 6c, Julia Chudzikiewicz z kl. 5f ,

                      Zuzanna Książek z kl. 5e i Wojciech Gołąb z kl. 5b,

Uczestnicy konkursu usłyszeli słowa uznania, otrzymali dyplomy, nagrody z rąk p.  wicedyrektora A. Fabińskiego i organizatorów.

Kolejnym krokiem do głównych uroczystości było spotkanie klas 5, 6 jak i naszych najmłodszych, bo klas 2, z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej p. dr. Maciejem Rędziniakiem, który 08 listopada wygłosił interesującą prelekcję pt. „Symbole naszej historii”.

Główne uroczystości odbyły się w naszej szkole 10 listopada. Pięknie przystrojona w  powiewające flagi biało – czerwone witała wszystkich i zapraszała w tym dniu na wiele atrakcji. Cała społeczność z tej okazji również wyglądała wyjątkowo: galowy strój, kotyliony.

Wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej przyozdobiły drzwi swoich sal barwnymi plakatami o tematyce patriotycznej, które wcześniej wykonały pod czujnym okiem swoich nauczycielek. Ponadto w tym dniu oglądały tematyczne prezentacje multimedialne lub filmiki.

Na auli odbyła się dla wszystkich klas siódmych nieco inna lekcja historii, bo przygotowana przez klasę 7b. Uczniowie mieli okazję poznać na niej „Ojców Niepodległości”, a potem wziąć udział w quizie. Dodatkowo mogli wykazać się znajomością języka angielskiego w tej tematyce, ponieważ klasa przygotowała również tego typu zagadnienia. Młodzież była bardzo aktywna za co została nagrodzona plusami z historii i słodkim co nieco.

Symbolicznie o godzinie 11.11  cała społeczność szkolna poderwała się do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. To była wyjątkowo podniosła chwila, gdzie ponad 1000 uczniów wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły wypełniła mury szacunkiem i miłością do Ojczyzny.

Po odśpiewaniu hymnu, uczennice klasy 7b ruszyły do klas 4, 5 i 6 na maraton historyczny:  „ Niepodległość w pytaniach i odpowiedziach”. W tym czasie ósmoklasiści oglądali ze skupieniem film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Warto też dodać, że na lekcjach historii uczniowie wybranych klas przygotowywali karki, by włączyć się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn”.

Ostatnim punktem w programie poprzez, który mogliśmy się włączyć do tegorocznych obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości był udział przedstawicieli szkoły w  miejskich uroczystościach na Placu Wolności pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Zdjęcia zaprezentowane w galerii zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu Laboratoria przyszłości. 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @Laboratoria Przyszłości

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj