Archiwum SP 4-8 2021/2022

"Matematyki się uczymy i dobrze przy tym bawimy" - innowacja pedagogiczna

W roku szkolnym 2021/2022 wybrani uczniowie klas czwartych brali udział w innowacji pedagogicznej "Matematyki się uczymy i dobrze przy tym bawimy". Głównym założeniem innowacji było opanowanie przez uczniów sprawności liczenia w zakresie czterech podstawowych działań(dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia) na liczbach naturalnych oraz z zakresu dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych i zwykłych.

W ramach realizacji programu rozwijane zostały również umiejętności praktycznego zastosowania treści matematycznych oraz rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Podczas zajęć ze względu na wykorzystanie ciekawych pomocy dydaktycznych oraz gier i zabaw matematycznych uczniowie mieli możliwość "bawić się matematyką". Istotą innowacji było oparcie jej na metodzie Ortograffiti i wykorzystaniu podczas zajęć ćwiczeń "Ortograffiti. Matematyka bez trudności" wydawnictwa Operon. W ramach spotkań uczniowie ćwiczyli również umiejętność pracy metodą projektu. W pierwszym półroczu pracowali nad zagadnieniem "Matematyka w otaczającym nas świecie". Jego głównym celem było pokazanie jak często w życiu codziennym spotykamy matematykę. Uczniowie pracując w grupach przygotowali plakaty prezentujące omawiane zagadnienie. Dzięki temu rozwinęli umiejętności korzystania z pomocy takich jak zegar, kalendarz czy banknoty. W ramach realizacji drugiego projektu uczniowie wykonali Lapbooki o tematyce UŁAMKI ZWYKŁE. Uczestnicy projektu byli zachwyceni tą formą pracy. Przygotowane lapbooki swoim wyglądem przypominały książki, w których zakamarkach ukryło się mnóstwo wiadomości dotyczących ułamków zwykłych. Wykonanie tego projektu nie tylko zachęciło uczniów do poszukiwania wiedzy na zadany temat, ale też pomogło w ciekawy sposób ją utrwalić. Uczestnictwo w projekcie pozwoliło dzieciom rozwijać zdolność logicznego myślenia, kreatywność i umiejętność współpracy w grupie. Uczniowie już nie mogą się doczekać kiedy znów będą mogli uczestniczyć w podobnych zajęciach w przyszłości, o co wielokrotnie pytali i co jest najlepszym dowodem na to, iż były to dla nich bardzo wartościowe spotkania.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj