Archiwum SP 4-8 2018/2019

"Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców"

Aż cztery, dwunastoosobowe grupy uczniów naszej szkoły od 3 klasy do 7 klasy szkoły podstawowej zakwalifikowały się do „profilu nauk przyrodniczych”, w ramach projektu „Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców”.

Projekt ten finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „EKOSKOP”.

Głównym celem projektu jest wspieranie szkół w podnoszeniu u uczniów kompetencjiumiejętności: matematyczno-przyrodniczych, rozumienia, kreatywności, przedsiębiorczości, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.

  Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się w naszej szkole uczniowie izolowali DNA z kiwi przy użyciu powszechnie dostępnych środków spożywczych i detergentów. Uczestnicy przygotowali odpowiednie roztwory, które inkubowali, aby przyśpieszyć procesy rozpadu błon oraz denaturację DNAaz, które mogłyby stawić DNA. Kolejnym krokiem było miksowanie mieszaniny i jej sączenie. Efektem końcowym tego doświadczenia było uzyskanie DNA w postaci cienkich, długich i galaretowatych nitek.

Druga grupa warsztatowa przygotowała „Zapachowe kule do kąpieli”.  Uczniowie przy użyciu odpowiednich proporcji składników i barwników spożywczych wykonali przepiękne, różnokolorowe kule do kąpieli. Warsztaty pozwoliły uczniom na rozbudzenie kreatywności w zakresie tworzenia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli podarować samodzielnie wykonane kule najbliższym.

Na kolejnych warsztatach uczniowie badali napięcie powierzchniowe wody, pH roztworów oraz chłonność różnych rodzajów gleby.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w ramach tego projektu.

Poniżej przedstawiamy fotorelacje z pierwszych dwóch warsztatów.

Zapraszamy do oglądania!

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj