INFORMACJE
"Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców"
Aż cztery, dwunastoosobowe grupy uczniów naszej szkoły od 3 klasy do 7 klasy szkoły podstawowej zakwalifikowały się do „profilu nauk przyrodniczych”, w ramach projektu „Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców”.
Projekt ten finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „EKOSKOP”.
Głównym celem projektu jest wspieranie szkół w podnoszeniu u uczniów kompetencji i umiejętności: matematyczno-przyrodniczych, rozumienia, kreatywności, przedsiębiorczości, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.
Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się w naszej szkole uczniowie izolowali DNA z kiwi przy użyciu powszechnie dostępnych środków spożywczych i detergentów. Uczestnicy przygotowali odpowiednie roztwory, które inkubowali, aby przyśpieszyć procesy rozpadu błon oraz denaturację DNAaz, które mogłyby stawić DNA. Kolejnym krokiem było miksowanie mieszaniny i jej sączenie. Efektem końcowym tego doświadczenia było uzyskanie DNA w postaci cienkich, długich i galaretowatych nitek.
Druga grupa warsztatowa przygotowała „Zapachowe kule do kąpieli”. Uczniowie przy użyciu odpowiednich proporcji składników i barwników spożywczych wykonali przepiękne, różnokolorowe kule do kąpieli. Warsztaty pozwoliły uczniom na rozbudzenie kreatywności w zakresie tworzenia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli podarować samodzielnie wykonane kule najbliższym.
Na kolejnych warsztatach uczniowie badali napięcie powierzchniowe wody, pH roztworów oraz chłonność różnych rodzajów gleby.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w ramach tego projektu.
Poniżej przedstawiamy fotorelacje z pierwszych dwóch warsztatów.
Zapraszamy do oglądania!