ŚWIETLICA

Międzynarodowy Program ,,Kodowanie na dywanie”

Czy babcia i dziadek chodzili do szkoły

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kodowanie na dywanie” uczniowie wzięli udział w wyjątkowych zajęciach, których tematem byli dziadkowie oraz więzi międzypokoleniowe.

Na początku dzieci rozszyfrowały kod obrazkowy, który doprowadził je do odkrycia tematu zajęć. Następnie z dużym zaangażowaniem opowiadały o swoich babciach i dziadkach – o tym, co w nich cenią, za co ich kochają oraz jakie potrawy przygotowywane przez babcie smakują im najbardziej.

Kolejnym elementem zajęć była rozmowa na temat tego, jak wyglądało życie kiedyś, a jak wygląda dziś. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy i jak zmieniły się przedmioty codziennego użytku, takie jak samochód, telefon czy telewizor. Dzieci utrwalały te wiadomości podczas gry w memory, wyszukując pary przedstawiające te same przedmioty, lecz pochodzące z różnych lat.

Na zakończenie uczniowie wykonali drzewa genealogiczne, podpisując imionami członków swoich rodzin, a także stworzyli papierowe serduszka metodą origami, które stały się symbolem miłości i wdzięczności wobec bliskich.

Zajęcia rozwijały logiczne myślenie, kompetencje społeczne oraz budowały wśród uczniów szacunek do tradycji i starszego pokolenia.