MicrosoftTeams-image_(1)

Early Stage

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy" 2023/2024

Moduł II - TU JEST MOJE MIEJSCE - Słowiańskie laleczki

W starej tradycji słowiańskiej możemy spotkać się z wieloma nadzwyczajnymi obrzędami, przesądami lub amuletami. Jednymi z takich amuletów są właśnie motanki - laleczki robione własnoręcznie, głównie przez kobiety i dzieci. Miały za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, a nawet spełniać życzenia. Były wykonywane wyłącznie za pomocą rąk. Każda lalka zatrzymywała w sobie fragment duszy i odzwierciedlała twórcę. Motanki nie posiadały rysów twarzy. Ubranie było zawsze tradycyjne, a na głowie każda kukiełka miała zawiązaną chustę. Pod ubraniem "ukrywano" serce lalki - wypełniano ją szałwią, liśćmi jabłoni, miętą, słomą, czy też nasionami.

Podczas zajęć uczniowie mogli samodzielnie wykonać własną motankę. Wykorzystali do tego tkaniny, włóczkę, groch, ryż oraz słomę. Dzieci były zaangażowane i pomysłowe, dzięki czemu powstały wspaniałe laleczki, które mamy nadzieję, przyniosą nam wiele szczęścia.