Projekty - Projekte

Herzlich Willkommen! Serdecznie witamy!

Drodzy uczniowie, ten dział powstał z myślą o Was. W tej zakładce znajdziecie  ciekawostki na temat języka niemieckiego, krajów niemieckojęzycznych, ciekawe prace waszych kolegów, które wykonali na lekcjach języka niemieckiego jak również informacje o konkursach.

Liczę na Waszą pomoc w redagowaniu tej strony i owocną współpracę.

Opiekun:
Ewa Augustyn-Ziemlińska

"Deutschland  im Koffer" - "Niemcy w walizce"

To interaktywna wystawa z Goethe – Institut goszcząca w naszej szkole!

Daje możliwość przeprowadzenia oryginalnej lekcji języka niemieckiego dla młodszych   i starszych uczniów.

Nasi wychowankowie wzięli udział w grach i zabawach dydaktycznych podczas wspólnego zwiedzania i oglądania wystawy w ramach „ Europejskiego Tygodnia Języków Obcych”, który obchodziliśmy w naszej szkole

    Ta niekonwencjonalna, bo składająca się z dwóch ogromnych walizek, wystawa pozwoliła uczniom w aktywny sposób oraz z humorem poznać kraj, ludzi, kulturę i tradycje, a także język niemiecki.

    Ponadto dała szansę na „poznanie” wszystkimi zmysłami kraju naszego sąsiada – Niemiec.

  1. Niemcy – kraj i ludzie

W pierwszej walizce m.in. na tle zamku Neuschwanstein przedstawione zostały stereotypy  z przymrużeniem oka, grupa ogrodowych krasnali podczas pracy, szereg wypełnionych płatkami śniegu szklanych  kul z postaciami z bajek. Na dwóch mapach zgadywanka,  dotycząca największych miast Niemiec. W prawej części kufra zwiedzający ujrzą karty zawierające obrazy i teksty – kalejdoskop osób i myśli, zarówno wesołych, jak i tych poważnych. Poniżej w ośmiu szufladach można znaleźć zadziwiające odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Niemiec.

  1. Język niemiecki

Drugi kufer poświęcony jest osobliwościom i pięknu języka niemieckiego. Na ekranie widać m.in.  dłoń zapisującą jeden z wierszy miłosnych Goethego. Zwiedzający jako ciekawostkę poznają również, stojąc na wycieraczce przezwiska. Ostatnia część wystawy dotyczy nauki języka niemieckiego. Okazuje się, że prawie każdy zna już jakieś niemieckie słowa. Dzięki zabawie w przyjemny sposób można nauczyć się, kilku nowych niemieckich zwrotów.