Być jak Ignacy

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 4b i 4e  włączyli się do Programu Edukacyjnego Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki”, organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości zostaną promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobędą wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców - nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych.

Na uczestników klasy czwartej czeka niesamowita przygoda, pełna eksperymentów, doświadczeń i angażujących zadań!

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach.

Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym

Etap czwarty to Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym. Na początku zajęć uczniowie poznali trzech matematyków:  Mariana Rajewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Ci trzej panowie byli deszyfratorami Enigmy. Następnie uczniowie poznali szyfr Polibiusz i szyfr obrazkowy, za pomocą których kodowali różne wiadomości. Wiadomości zapisane na kartkach przekazywali koledze/koleżance, każdy uczeń odczytywał zaszyfrowaną wiadomość. Kolejnym zadaniem było poświęcone bezpiecznym hasłom w Internecie. To bardzo ważne, aby wybierać silne hasła, które uchronią nas przed utratą danych. W pierwszej kolejności uczniowie mieli za zadanie wymyśleć hasło, jakie według nich będzie bezpieczne. Następnie na stronie https://www.roboform.com/pl.how-secure-is-my-password sprawdzili siłę swoich haseł. Poznali również zasady tworzenia bezpiecznych haseł.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj