Być jak Ignacy

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 4b i 4e  włączyli się do Programu Edukacyjnego Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki”, organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości zostaną promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobędą wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców - nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych.

Na uczestników klasy czwartej czeka niesamowita przygoda, pełna eksperymentów, doświadczeń i angażujących zadań!

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach.

Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym

W trakcje zajęć z etapu 1 uczniowie poznali m.in. budowę atomu. Po zapoznaniu się z informacjami na temat elementów z jakich składa się atom pierwiastka (protony, neutrony, elektrony), młodzi przyrodnicy przystąpili do pracy. Zadaniem uczniów było wykonanie modeli wybranych pierwiastków z plasteliny. Uwzględniając jądro atomu i powłoki elektronowe.

Kolejnym zadaniem było doświadczenie „Wulkan energii”. Uczniowie, na podstawie przygotowanej instrukcji, samodzielnie wykonali model wulkanu. Na podstawie tego doświadczenia uczniowie odkryli wydzielanie się gazu, dwutlenku węgla, pod wpływem reakcji chemicznej (zmieszania sody i octu).

Podczas zajęć uczniowie poznali polską noblistkę Marię Skłodowska- Curie.  Wysłuchali nagrania, które miało formę listu, o życiu osobistym i pracy Marii. Uczniowie poznali pierwiastki uran i polon (nazwany przez Marię na cześć swojej ojczyzny), za które Polka otrzymała nagrodę Nobla.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj