CODE 2017/2018

Pszczoła zbiera z kwiatka nektar i produkuje miód - użycie pętli "powtórz"

Celem dobrego programisty jest napisanie programu, który jest możliwie jak najkrótszy, jak najbardziej przejrzysty i jak najbardziej zrozumiały. W trakcie kolejnych zajęć uczniowie uczyli się jak pisać kod z wykorzystaniem pętli „powtórz”. Pętla w największym uproszczeniu służy do powtarzania instrukcji, które chcemy by się wykonały więcej niż raz bez konieczności ich wielokrotnego pisania w kodzie, czyli pozwala zapisać kod jak najzwięźlej (w najmniejszej liczbie "bloków").

W etapie 14, uczniowie z użyciem pętli „powtórz” zapisywali kod, który przeprowadzi pszczołę przez labirynt, pozwoli jej zebrać z kwiatków wskazaną ilość nektaru i wyprodukować odpowiednią ilość miodu.

Końcowe zadania wymagały od uczniów uzycia kilku pętli.

Pod koniec zajęć wykonali test wielokrotnego wyboru oraz dopasowali kod.

Podczas zajęć uczniowie doskonalili stosowanie pętli "powtórz". Tworzyli jasne, proste i czytelne kody. Użycie pętli „powtórz” wymagało od dzieci myślenie przyczynowo-skutkowego połączonego ze spostrzegawczością. Jest to skomplikowana operacja myślowa i stanowi dla dzieci, nie lada wyzwanie.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj