Mądre bajki z całego świata - edycja 2017/2018

"O tym, jak afrykańskie żurawie zdobyły swoje korony"

Uganda to kraj we Wschodniej Afryce leżący nad jeziorem Wiktoria. Z tego kraju pochodzi bajka pt. „O tym, jak afrykańskie żurawie zdobyły swoje korony”.

Dawno temu na sawannie panowała straszliwa susza. Brzegi jeziora Wiktorii robiły się coraz większe, a wody w jeziorze ubywało. Pewnego razu lew- król zwierząt zwołał naradę, na którą mieli stawić się przedstawiciele wszystkich gatunków. Sprawa była bardzo ważna i nie było istotne, że gepard siedzi obok antylopy, hieny siedziały obok zebr, a gazela żeby by lepiej wiedzieć wspięła się na grzbiet krokodyla. Wszyscy zastanawiali się co zrobić, aby na ziemię spadła choć odrobina deszczu. Zaczęła się dyskusja zwierząt,  proponowano różne pomysły ale bezskutecznie. Pomysłów było wiele, lecz żaden nie był wystarczająco dobry by sprowadzić deszcz. Kiedy zwierzęta były zniechęcone na niebie pojawił się dziwny sygnał oraz sylwetki nadlatujących ptaków. Na miejsce zebrania wylądowały żurawie, przynosząc dobrą nowinę. Żurawie prosiły o  chwile uwagi, wzbiły się wysoko w niebo i wszystkie zwierzęta były zdumione jak żurawie wykonują różne figury, fruwały  napędzając chmury deszczowe. Po chwili na spaloną słońcem ziemię spadły pierwsze krople długo wyczekiwanego deszczu. Deszcz padał i padał, zadowolone zwierzęta były bardzo wdzięczne żurawiom, świętowania nie było końca. Lew- król zwierząt z wdzięczności  za uratowanie tylu istnień dał żurawiom dożywotni przywilej noszenia złotej korony.

Przesłaniem moralnym tej bajki jest mądrość, pomysłowość, współpraca, spryt. Dzięki tym umiejętnościom można dokonać bardzo wiele, stwarzając szansę odczytywania życiowych drogowskazów, które kształtują zachowania i postawy  dzieci i dorosłych.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj