Mądre bajki z całego świata - edycja 2017/2018

"Czterej bracia"

Kolejna bajka, którą prezentujemy nosi tytuł „Czterej bracia” i pochodzi z Madagaskaru.

Dawno, dawno temu w małej wsi mieszkał bogaty człowiek, który miał trzech synów. Pewnego dnia jego żona oświadczyła, że spodziewa się dziecka. Uradowany mąż bardzo chciał mieć córeczkę i bardzo wierzył, że tym razem urodzi się dziewczynka. Kiedy dziecko przyszło na świat okazało się, że ojciec posiada czwartego syna. Dziecko otrzymało imię Isilaka i był bardzo wyjątkowym chłopcem, jego twarz pokryta była skórą jak kora baobabu. Najmłodsze dziecko nie było tak urodziwe jak pozostali synowie, a ojciec bardzo się go wstydził i postanowił, że najmłodszy syn nie otrzyma nic w testamencie. Żona nie zgadzała się z decyzją męża, ponieważ bardzo kochała najmłodszego syna. Nie mogąc znieść całej sytuacji odeszła od męża i zamieszkała z najmłodszym synem nad brzegiem rzeki. Mijały lata, synowie dorośli i pewnego dnia trzej synowie przyszli do ojca, by prosić go o część majątku przeznaczonego dla nich. Ojciec zastanowił się chwilę i powiedział: Oczywiście oddam Wam część majątku pod warunkiem, że udowodnicie jacy jesteście odważni i sprytni. Synowie bardzo się ucieszyli i chcieli spełnić warunki ojca. Warunkiem było: Przyniesienie białego kruka, rój dzikich pszczół i kota czarownicy. Synowie długo zastanawiali się jak spełnić życzenie ojca i postanowili poprosić najmłodszego brata o pomoc wiedząc, że jest on jest bardzo sprytny, szlachetny i potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Isilaka zgodził się pomóc braciom pod warunkiem, że przyjmą go z powrotem do rodziny i podzielą się z nim majątkiem. Oczywiście przebiegli bracia obiecali najmłodszemu bratu, że spełnią jego życzenie i przyjmą go do rodziny, ale niestety nie mieli zamiaru dotrzymać słowa. I tak Isilaka pomógł spełnić warunki ojca zdobywając białego kruka, rój dzikich pszczół i kota czarownicy. Kiedy trzej synowie przyszli do ojca z wykonanym zadaniem ojciec zapytał: Czy to Wy sami zdobyliście to wszystko, czy ktoś Wam w tym pomagał? Synowie zaprzeczyli i oczywiści okłamali ojca twierdząc, że oni sami wykonali te zadania. W chwili gdy synowie okłamywali ojca ich skóra na twarzach zaczęła zamieniać się w korę baobabu. Starsi bracia wyglądali dokładnie jak ich młodszy brat z którym ojciec nie chciał rozmawiać. Wtem najmłodszy syn Isilaka podszedł do ojca i  powiedział prawdę, że to on wykonał te wszystkie zadania. Przebiegli bracia zrozumieli, że ich kłamliwy plan wyszedł na jaw. Ojciec odebrał starszym  synom wszystko co darował im do tej pory i obdarował majątkiem najmłodszego syna. Dotarło do niego, że źle postąpił oceniając po wyglądzie najmłodszego syna, zrozumiał też, że najmłodszy syn jest odważnym człowiekiem, który potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Do  braci dotarło, że ten, który kieruje się kłamstwem i chciwością musi ponieść konsekwencje swoich czynów. Ojciec przebaczył synom i zrozumiał, że zawsze trzeba kierować się uczciwością i wewnętrzną dobrocią.

I ta bajka zawiera przesłanie moralne, odkrywa przed dziećmi świat wartości tj. uczciwość, spryt, odwaga. Bajka ta utwierdza nas w przekonaniu, że uczciwość popłaca, a spryt i odwaga to cechy ludzi wielkich.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj