Mądre bajki z całego świata - edycja 2017/2018

"Sprawiedliwy królik"

"Sprawiedliwy królik" to bajka pochodząca z Kambodży.

Pewnego dnia przy rzece Mekong spotkali się Aharia i Heng.  Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Aharia, córka bogatego i wpływowego człowieka  i prosty cieśla bez majątku. Zakochany Heng chciał poprosić Aharię o rękę, ale w jego oczach pojawił się smutek, ponieważ  jest za biedny by poślubić piękną dziewczynę. Miłość jaką darzył ukochaną była bardzo silna, chciał z nią spędzić resztę życia. Nie bacząc na wszystko zdobył się na odwagę i  postanowił pójść od ojca Aharii, by  prosić ją o rękę. Ojciec nie był zadowolony z przyszłego zięcia i postanowił poddać go ciężkiej próbie. Zadanie, które musiał wykonać nie było łatwe. Musiał  przez trzy dni stać w wodach Mekongu, nie mógł się poruszać, nie mógł pić, jeść, ani się ogrzać. Przetrwanie tej próby było warunkiem oddania Hengowi ręki pięknej Aharii. Dziewczyna dowiedziawszy się o próbie ukochanego zamknęła się w pokoju i płakała przez trzy dni myśląc, że straci ukochanego. Heng bardzo kochał swoją wybrankę i zrobiłby  dla niej wszystko. Kiedy stał w rzece zanurzony po pas było mu bardzo zimno, chwilami wydawało mu się, że nie da rady ale myśl o pięknej ukochanej dodawała mu sił. Tylko wiara, wytrwałość i miłość sprawiły, iż wytrzymał próbę. Po trzech dniach ojciec Aharii przyszedł nad rzekę mówiąc, że jest dumny z jego wytrzymałości i poświęcenia. Niestety, nie zgodził się na oddanie ręki córki, ponieważ kiedy stał w rzece, w mieście wybuchł pożar i sądzi, iż płomienie go ogrzewały. Młodzieniec zamarł, nie wierzył, że przyszły teść nie dotrzyma słowa. Ojciec Aharii zabronił widywania się z chłopakiem i wysłał córkę do rodziny na wieś. Chłopak był załamany. Pewnego razu ojciec Aharii został zaproszony od królika, a był on bardzo szanowanym sędzią w mieście. Rozkazał swoim kucharzom ugotować zupę bez soli, a sól postawili osobno w solniczce. Kiedy przy obiedzie zaczęli jeść, ojciec dziewczyny zaczął skarżyć się, że zupa jest zupełnie nie słona. Królik zapytał jak to? Przecież sól stoi w solniczce, wystarczy tylko na nią popatrzeć, a zupa będzie słona. Ojciec Aharii zrozumiał, że to o nim była mowa i było mu bardzo wstyd. Wrócił do domu i zgodził się na ślub córki z ukochanym i tak sprawiedliwy królik zapobiegł rodzinnemu nieszczęściu.

I ta bajka z serii „Mądre bajki z całego świata” zawiera przesłanie moralne, odkrywa przed dziećmi świat bardzo istotnych wartości pożądanych w kontaktach międzyludzkich.

Bajka pt. „Sprawiedliwy królik” jest opowieścią o prawdziwej bezwarunkowej miłości, wytrwałość, a przede wszystkim sprawiedliwości.

 

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj