Śniadanie daje moc - edycja 2015/2016

Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, która realizowana jest w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

6 listopada uczniowie klas I-III przygotowali samodzielnie pyszne kanapki, w których nie zabrakło witamin, białka i węglowodanów. Akcję poprzedziły pogadanki przeprowadzone przez wychowawców mające na celu przypomnienie dzieciom o ważnej roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.

Kolejnym etapem naszego uczestnictwa w akcji będą zajęcia edukacyjne, w trakcie których wychowawcy poszczególnych klas będą mogli przekazać uczniom cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania oraz o roli prawidłowego żywienia.

Wszystkie te działania z pewnością przyczynią się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów!

Więcej informacji o akcji można przeczytać na www.sniadaniedajemoc.pl

Zajęcia w ramach programu "Śniadanie Daje Moc" w klasach I-III

W dniu 27.01.2016 roku w klasach I –III odbyły się kolejne lekcje w ramach programu „Śniadanie Daje Moc”. W poszczególnych klasach zostały zrealizowane następujące treści.

1a – Podczas zajęć „Dzień bez pięciu porcji warzyw i owoców lub soku to dzień stracony” miały miejsce pogadanki, czy warto jeść owoce i warzywa ,
odśpiewano piosenkę „Witaminki”, a dzieci samodzielne wykonały owocowe szaszłyki.

1b – Uczniowie podczas zajęć zapoznali się z dwunastoma zasadami zdrowego odżywania. Mając na uwadze, że jedną z zasad jest:„Dzień bez pięciu porcji warzyw i owoców lub soku to dzień stracony”, uczniowie wykonali pyszne przekąski  w formie owocowych szaszłyków.                   

 1c - Uczniowie zapoznali się z 12 zasadami zdrowego odżywiania - według Instytutu Matki i Dziecka. W myśl zasady "Dzień bez pięciu porcji warzyw, owoców i soków to dzień stracony" uczniowie wykonali piękne i pyszne owocowe zwierzaki.

1d -  „5 porcji warzyw i owoców lub soku”.  Największą atrakcją zajęć było robienie kolorowych szaszłyków owocowych, jeszcze większą ich zjadanie! Uczniowie bawili się także  w zabawę ruchową pt. „Sałatka owocowa”, a na koniec ułożyli magiczny kwadrat (oczywiście zdrowy – owocowy).

1e - uczniowie brali udział w zajęciach pt. "Pomysł na śniadaniowe święto w klasie." Dzieci zapoznały się  z zasadami zdrowego odżywiania na podstawie plakatu i chętnie wyjaśniały poszczególne zasady. Plakat na pewno będzie im przypominał, jak się dobrze odżywiać. Następnie uczniowie obejrzeli krótką prezentację o owocach, ich gatunkach i wartościach odżywczych. Kolejnym etapem lekcji był warsztacik kulinarny, na którym uczniowie 1e wykonywali owocowe koreczki. Na koniec zajęć wszyscy ze smakiem je zjedli. 

2a - Podczas lekcji: Dlaczego musimy myć ręce przed każdym posiłkiem?

Dzieci dowiedziały się, że przyczyną wielu zakażeń i zatruć pokarmowych, nawet przeziębień i grypy są wirusy i bakterie przenoszone poprzez brudne ręce. Dlatego musimy myć ręce przed każdym posiłkiem! Dzisiaj, właśnie po myciu rąk uczniowie wykonali koreczki owocowe.

 2b - w czasie lekcji na temat "Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem" uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania oraz przedstawiali swoje propozycje posiłków na pierwsze i drugie śniadanie. W ramach podsumowania uczniowie wykonali koreczki owocowe.

3a - W ramach edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3a zrobili owocowe szaszłyki oraz stworzyli własną instrukcję mycia rąk. Podczas konstruowania instrukcji dzieci nie tylko uzmysłowiły sobie szczegółowość tej czynności, ale także jej istotę.