Archiwum SP 4-8 2022/2023

I miejsce w kategorii "Pojedynki robotów" Ogólnopolskiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów - GGRobot 2023

Podobnie jak w zeszłym roku, również w roku szkolnym 2022/23 wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie Budowy i Programowania Robotów – GGRobot 2023. Konkurs jest wieloetapowy i w dużym skrócie polegał na zbudowaniu i zaprogramowaniu własnego robota do określonych zadań. Rozgrywany był w 3 kategoriach wiekowych: klasy 4-6, klasy 7-8, Open (bez ograniczeń wiekowych).

Do konkursu mogły przystąpić drużyny składające się maksymalnie z 5 osób, a sama rejestracja odbywała się do 20.12.2022 r. W naszej szkole powstały 4 zespoły w dwóch kategoriach:

  • Klasy 4-6: Gołębiarze w składzie: Gabriel Gajewski (5b), Wojciech Gołąb (5b), Bartłomiej Kania (4e), Karmen Luberda (4f), Maciej Borkowski (4f) i Betoniarze w składzie: Karol Serafin (6b), Jan Szetela (6b), Nadia Pawiak (6b), Maciej Rutkowski (6b), Natalia Lubas (4f).
  • Klasy 7-8: Gołębiarze w składzie: Agnieszka Kania (8a), Dominik Kut (8a), Jakub Gołąb (8d), Jeremiasz Jędrusik (8d) Mateusz Kaczmarek (8a) i Robotomaniacy w składzie: Szymon Kędra (8a), Szymon Lubas (8d), Wojciech Bachórz (7b), Jakub Seremet (8a), Hubert Podgórski (8d).

Cały konkurs składał się z części realizowanej w szkole oraz części finałowej na Politechnice Rzeszowskiej.

Podczas etapu szkolnego uczniowie musieli zbudować stół konkursowy, następnie zaprojektować roboty wraz z czujnikami i efektorami, a na koniec ich zaprogramować je do realizacji określonych zadań – cała dokumentacja techniczna związana z budową stołu oraz zadania konkursowe zostały opublikowane na platformie internetowej konkursu po 06.01.2023 r.

Etap szkolny musiał zostać udokumentowany w postaci dwóch dokumentów w kategorii 7-8 (1 dokument w kategorii 4-6) i były to:

  • Dokumentacja dotycząca organizacji pracy zespołu (4-6 do 12.03.2023), (7-8 do 26.02.2023)
  • Dokumentacja techniczna konstrukcji i oprogramowania robota (do 26.03.2023)

Następnie przyszedł czas na prezentację online zespołów przed komisjami konkursowymi – młodsze zespoły prezentowały się w piątek 14.04.2023, zaś starsze w poniedziałek 17.04.2023.

W dniach 19-20.04.2023 odbyły się długo wyczekiwane finały na Politechnice Rzeszowskiej.

Pierwszy dzień, to były eliminacje – przejazdy odbywały się w trzech rundach, a w każdej z nich drużyny miały prawo do jednego startu. W klasyfikacji końcowej rundy eliminacyjnej brana była suma punktów z dwóch najwyżej punktowanych przejazdów.

Drugi dzień, to była kulminacja zawodów i coś, na co wszyscy czekają, czyli „Pojedynki robotów”. W tej konkurencji drużyny startowały parami na dwóch złączonych ze sobą stołach turniejowych. Rozgrywki w tym etapie przeprowadzane były w systemie pucharowym „do dwóch przegranych”. Pojedynek wygrywała ta drużyna, która uzyskała wyższy wynik.

W tej konkurencji bezkonkurencyjny okazał się zespół Robotomaniacy (klasy 7-8), który na 6 pojedynków, wszystkie wygrał i zajął I miejsce. Wielkie gratulacje!

W klasyfikacji końcowej (łącznie dokumentacja + prezentacja zespołów + eliminacje + pojedynki robotów) nasze zespoły zajęły następujące miejsca:

  • 22 miejsce – Gołębiarze (klasy 4-6)
  • 14 miejsce – Betoniarze (klasy 4-6)
  • 9 miejsce – Gołębiarze (klasy 7-8)
  • 14 miejsce – Robotomaniacy (klasy 7-8)

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj