Archiwum SP 1-3 2022/2023

Japońskie Kimono

W ramach Innowacji pedagogicznej „Podróże małe i duże – witajcie w innej kulturze” uczniowie klas 3a i 3f odwiedzili Japonię. Japonia jest państwem obejmującym wyspy Archipelagu Japońskiego, leżącego w pobliżu wschodniego wybrzeża kontynentu azjatyckiego.

W klimacie całej Japonii wyróżnia się cztery pory roku. Na wiosnę (haru) kwitną drzewa wiśni i śliwy. Jest to tak charakterystyczne, że Japonię nazywa się często "krajem kwitnącej wiśni". Drzewa te stanowią symbol kraju, a jego mieszkańcy uwielbiają się im przyglądać i urządzać pod nimi pikniki, czcząc w ten sposób nadejście wiosny. Zwyczaj ten nazywa się "oglądaniem kwiatów". W okresie czerwca i lipca na terenie Japonii trwa pora deszczowa (tsuyu), podczas której występują intensywne opady deszczu oraz bardzo wysokie temperatury powietrza. Większość gór Japonii ma pochodzenie wulkaniczne, stąd w wielu podgórskich regionach znajdują się gorące źródła. Roślinność Japonii jest niezwykle zróżnicowana, a to z powodu różnorodności warunków klimatycznych oraz rzeźby terenu.  

Japońskie kimono to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kultury bliskiego wschodu. Tradycyjne kimona japońskie zachwycają swoim pięknym i kolorowym wzornictwem. Japończycy zakładają kimono na szczególne uroczystości np. wesela, ceremonie parzenia herbaty, oficjalne tradycyjne imprezy i pogrzeby. Uczniowie mieli okazję „przymierzyć” tradycyjny strój japoński.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj