Archiwum SP 1-3 2021/2022

Wycieczka klas 2a i 2g do Kolbuszowej

„A chłopska dusza niech sobie w muzeum odpocznie za te wszystkie wieki.
Należy się jej. Niech świadczy ludziom, że byli kiedyś chłopi.”

10 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 2a i 2g wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Skansen na wolnym powietrzu, to malownicze okolice, które  przenoszą zwiedzających w niezwykłą podróż w przeszłość. Podczas wizyty w skansenie uczniowie  zwiedzali zabytki architektury drewnianej, a także poznali znaczenie chleba, który od wieków stanowił główny pokarm ludzi. Był symbolem wszelkiego pożywienia, a także dostatku i pomyślności. W tradycji polskiej od najdawniejszych czasów uważany był za dar boży. Ten spożywany przez naszych przodków znacząco różnił się od współczesnego sposobem przygotowania, kształtem, smakiem i wartościami odżywczymi. Uczniowie w zagrodzie wzięli udział w lekcji „Ziarnko do ziarnka”, dowiedzieli  się o ciekawych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba. Na koniec skosztowali tradycyjny przysmak – proziaki, a także uraczyli się  smakiem wiejskiego chleba z masłem. Pobyt spędzony w zagrodzie pozwolił poznać świat, którego już nie ma. Wizyta w malowniczym skansenie okazał się  dla uczniów ciekawym doświadczeniem i niezwykłą przygodą.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj