Archiwum aktualności

Szlakiem krakowskich legend

W sobotni poranek 18 czerwca Klub Kulturka znów ruszył na wyprawę. Tym razem podążaliśmy ulicami Krakowa w poszukiwaniu legend i dawnych opowieści.

Zaczęliśmy od Barbakanu i dowiedzieliśmy się, że miasto można ocalić nawet za pomocą ubraniowego guzika. Później poszliśmy ulicą Floriańską, gdzie oprócz słynnej bramy znajduje się dom, w którym kiedyś mieszkał malarz Jan Matejko. Na rynku karmiliśmy gołębie, podziwialiśmy Sukiennice (przy okazji dowiedzieliśmy się, dlaczego jest tam zawieszony stary nóż), a o 12.00 machaliśmy do trębacza grającego słynny hejnał mariacki. Udało nam się też zobaczyć wspaniały ołtarz Wita Stwosza oraz poznaliśmy historię żółtej ciżemki znalezionej w tym kościele. Pani przewodnik pokazała nam miejsce, gdzie w dawnych czasach niegrzeczne dzieci odbywały karę. Wiemy też, kim była Nawojka i co łączyło ją z najstarszą polską uczelnią czyli Collegium Maius.

 Idąc dalej, dotarliśmy na wzgórze wawelskie, będące dawną siedzibą polskich królów, i dowiedzieliśmy się, na jaki kolor był pomalowany dziedziniec w czasach królewskich. Wspięliśmy się na wieżę, gdzie znajduje się dzwon Zygmunta, a potem zeszliśmy do podziemi, by przy grobach królewskich posłuchać historii z życia królów. Tam dowiedzieliśmy się , który polski król był miłośnikiem zwierząt, a który lubił przeprowadzać eksperymenty chemiczne, w wyniku których czasami zniszczeniu ulegały komnaty. Na koniec zeszliśmy do jaskini, by poszukać śladów smoka wawelskiego.

 Jak widać – wrażeń było wiele, dlatego już teraz zapraszamy na kolejne wycieczki z Klubem Kulturka po wakacjach.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj