Bajki Pomagajki - elementy bajkoterapii jako profilaktyka trudnych sytuacji emocjonalnych uczniów.

Bajkoterapia jest jedną z wielu metod wykorzystywaną do pracy z dziećmi, która dostarcza wiedzy oraz pozytywnych wzorców zachowania. Sprawia, że dziecko poznaje różne sposoby myślenia jak i działania dzięki czemu potrafi samo stawić czoła problemom.

Podczas spotkań uczniowie klasy 2f i 4a mówili o emocjach, uczyli  się je rozpoznawać i wyrażać. Pomagała im w tym odpowiednio dobrana literatura, która uświadamiała, że inne dzieci mają podobne problemy i wskazywała sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Rozmawialiśmy min. o radzeniu sobie z uczuciem zazdrości, złości. Zastanawialiśmy się co daje nam poczucie bezpieczeństwa, dlaczego tak trudno przyznać się do błędu i przeprosić i co to znaczy "strzelić focha". Przekonaliśmy się także, że strach nie zawsze ma wielkie oczy, a rozmowa z kimś komu ufamy pomoże poradzić sobie z problemem.

Uczniowie słuchali, rozmawiali, bawili się i tworzyli prace plastyczne.