Archiwum SP 2016/2017

Wycieczka klas piątych

W dniach 20-21 czerwca uczniowie klasy 5a i 5b wraz z wychowawczyniami i p. Joanną Zizius wybrali się na wycieczkę objazdową po trzech znanych miastach: po Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Puławach i Nałęczowie.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle z Kazimierza do Janowca. W planach mieliśmy zwiedzić ruiny zamku w Janowcu, usytuowanego na wysokiej skarpie wiślanej, dokąd dotarliśmy kolejką. Na miejscu poznaliśmy bogatą historię renesansowego zamku magnackiego, szczególnie zainteresowała nas legenda o czarnej damie, ponoć nadal odwiedzającej ruiny. Zwiedziliśmy również barokową ekspozycję dworku szlacheckiego ukrytego wśród starych modrzewi.

Po powrocie statkiem do Kazimierza co wytrwalsi wspinali się w parku linowym, niektórzy próbowali swoich sił na wszystkich trasach od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Utrudzeni, ale uśmiechnięci wyruszyliśmy do najpiękniejszej części Kazimierza Dolnego nad Wisłą-zabytkowego rynku z niepowtarzalnymi kamieniczkami. Wspięliśmy się również na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościerała się przepiękna panorama na całą okolicę. Pan przewodnik opowiedział nam wiele ciekawostek z historii tego terenu i wskazał najważniejsze punkty zwrotne w dziejach miasta.

Po czasie wolnym, zakupie pamiątek pojechaliśmy do miejscowości Uściąż, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg. Wieczór upłynął nam w miłej atmosferze, przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.

Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą drogę- tym razem do Puław, gdzie zwiedziliśmy rozległy zespół pałacowo-parkowy. Zapoznaliśmy się z ekspozycją Muzeum Czartoryskich, którą systematycznie i z wielkim zaangażowaniem przez lata powiększała księżna Izabela Czartoryska, żona Adama Kazimierza Czartoryskiego. Oboje byli jednymi z najlepiej wykształconych ludzi na przełomie XVIII i XIX wieku. Starali się oni zatrzymać ducha polskości gromadząc pamiątki sentymentalne po znanych i zasłużonych postaciach, malarstwo, rzeźbę i militaria oraz rzemiosło artystyczne. Oprócz zamku w Puławach obejrzeliśmy Świątynię Sybilli (pierwsze w Polsce muzeum), Domek Gotycki i pospacerowaliśmy po parku.

Kolejnym punktem w programie wycieczki był Nałęczów-miejscowość uzdrowiskowa, gdzie życie toczy się przede wszystkim w parku zdrojowym. Zwiedziliśmy zabytkowe Muzeum Stefana Żeromskiego w stylu zakopiańskim, Pałac Małachowskich z Muzeum Bolesława Prusa oraz poznaliśmy dzieje uzdrowiska. Po smacznym posiłku na świeżym powietrzu i pysznych lokalnych lodach udaliśmy się w drogę powrotną do Rzeszowa.

Dwudniowa wycieczka minęła szybko, ale na pewno pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                           
Nasza szkoła w projektach:

 

sko_logo

logo 1

logo

 

lisek ibisek

program_logo

logo

 abp-logo-2021

bajki bez barier swiatelko fundusz

Logo_KAMELEON

logo_proj