Nasza szkoła w projektach:

logo archimedes

innowacje pedagogiczne_1

SWIETLIK

1

LEON

logo instaling

1

mPotęga

Świetliczaki na tropie... skrzydeł natury

Odkrywcy - Moduł 1 - Świetliczaki poznają Polskę: Słownik gwary podkarpackiej

Kolejnym zadaniem, z którym się zmierzyliśmy było poznanie gwary podkarpackiej. Najpierw rozmawialiśmy o roli gwary w naszym życiu. Doszliśmy do wniosku, że należy ją zachowywać i kultywować. Należy jednak posługiwać się nią w odpowiednim miejscu np. w szkole na lekcjach mówimy czystą polszczyzną, ale na podwórku, w domu, czy w czasie uroczystości środowiskowych możemy posługiwać się gwarą, ale należy to robić z szacunkiem. Podawaliśmy przykłady słów gwarowych i wyjaśnialiśmy ich znaczenie.  Następnie każdy otrzymał kartkę słownika i jego zadaniem było zilustrowanie danego słowa. Po wykonaniu ilustracji przypinaliśmy wszystko do tablicy i tak powstał nasz własny „Słownik Gwary Podkarpackiej”. Było przy tym dużo dobrej zabawy.