Bądź kumplem, nie dokuczaj - 2020/2021

W projekcie „Bądź kumplem - nie dokuczaj” wzięły udział klasy 2c, 3c oraz 3e. Projekt koncentrował się na wartościach – życzliwości, solidarności oraz szeroko rozumianej odpowiedzialności za siebie, najbliższych, kolegów i koleżanki. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak ważnymi wartościami w życiu każdego człowieka są: życzliwość, posiadanie przyjaciół, wzajemne dbanie o siebie, wspólne działanie, pomoc i wsparcie.

Uczniowie z klasy 2c wykonali „wieszakową kartę życzliwości”. Na zajęciach dowiedzieli się dlaczego należy pomagać innym, co to znaczy być życzliwym oraz przygotowali się do dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i angażowania się w życie społeczne w trosce o siebie i innych. W podsumowaniu uczniowie zwrócili uwagę na siłę płynącą z tworzenia wokół siebie – w szkole, w domu, w miejscu zamieszkania, na ulicy, w sklepie, w innych miejscach przestrzeni publicznej - strefy życzliwości.

Uczniowie klasy 3c podczas zajęć poznali różne formy pomocy innym oraz dowiedzieli się kim naprawdę jest prawdziwy przyjaciel. Wspólne rozwiązywanie nici okazało się dobrą zabawą i dużym wyzwaniem dla całej klasy. Pod koniec zajęć uczniowie uznali, że w codziennym życiu niezmiernie ważna jest współpraca, pomoc i zaufanie.

Klasa 3 e podczas zajęć projektowych dowiedziała się jak ważne jest mieć w życiu prawdziwego przyjaciela. Wspólnie szukaliśmy cech „superbohatera”, a następnie – przyjaciela, aby przekonać się siła przyjaźni jest o wiele ważniejsza w życiu niż magiczne moce. Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady wzajemnej współpracy oraz dowiedzieli się czym jest empatia. Każdy stworzy swoje „serce życzliwości”. Udział w zajęciach dał dzieciom okazję do zaprezentowania w jaki sposób sami mogą pomóc innym, co dobrego mogą zrobić.