Innowacje pedagogiczne 2019/2020

Innowacje pedagogiczne realizowane w naszej szkole w roku szkolnym 2019/2020

Innowacja pedagogiczna z języka polskiego "CZYTAM-y, POMAGAM-y, BO WARTO!"

W roku szkolnym 2019/2020 kontynuujemy innowację pedagogiczną, która rozpoczęła się w październiku 2018. Obejmuje ona uczniów klas piątych i szóstych.

     Celem innowacji, która zakończy się w maju 2020 roku jest po pierwsze zachęcanie młodzieży do czytania książek. Drugim, ważniejszym celem jest uwrażliwianie młodych ludzi na los drugiego człowieka. Dlatego, podczas zajęć uczniowie czytają fragmenty książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, wydanej przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. Lektura opowiadań wprowadza ich w świat wartości, którymi powinni się kierować w życiu.

     Uczniowie uczestniczący w innowacji wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Wychowanie przez czytanie”, która zakończyła się w grudniu 2019 roku. W ramach tej akcji zorganizowano „Pomoc koleżeńską” (we współpracy ze świetlicą szkolną). Starsi koledzy przychodzili do świetlicy, czytali młodszym kolegom i pomagali im w odrabianiu lekcji. Podczas zajęć przeczytano między innymi znaną i lubianą przez najmłodszych książkę pt. Plastusiowy Pamiętnik.

       16 grudnia2019 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia czytelniczo-teatralne, przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek teatralne wersje dobrze znanych bajek: Kopciuszek, Kot w butach, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Występujący na scenie, z wielkim zaangażowaniem wcielili się w poszczególne role, co sprawiło, że widownia mogła przenieść się w bajkowy świat. Urozmaiceniem przedstawienia były piosenki śpiewane przez młodych aktorów.

     Warto wspomnieć także o trwającej od zeszłego roku współpracy uczestników innowacji z Radiem Rzeszów, a dokładniej z autorami audycji „Zamkolandia”. Podobnie, jak w roku ubiegłym, uczniowie wzięli udział w nagraniu do wyżej wymienionej audycji. Tym razem naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka radia. Pani Małgorzata Iwanicka przyjechała 11 października 2019 roku do szkolnej biblioteki. Porozmawiała ona z uczennicami klasy 6b: Olą, Wiktorią i Mileną oraz Leną z klasy 6a. Dziewczyny opowiedziały o nowościach książkowych, które niedawno przeczytały. Wspólnie z panią Małgorzatą zastanawiały się również, jak można przekonać dzieci do chętnego sięgania po książki.

Audycji z udziałem uczennic naszej szkoły wysłuchać można na stronie internetowej:

https://www.radio.rzeszow.pl/audycje/content/137/zamkolandia#ajx/audycje/content/137/zamkolandia

      9 i 10 marca 2020 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia czytelniczo-teatralne w ramach innowacji pedagogicznej z języka polskiego „CZYTAM-y – POMAGAM-y –  BO WARTO!” zorganizowali w auli przedstawienie dotyczące znanych baśni dla swoich młodszych koleżanek i kolegów, a także rodziców. 

      Uczniowie zaprezentowali swoje aktorskie talenty, odgrywając role w poszczególnych baśniach: „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Wszyscy aktorzy biorący udział w przedstawieniu w bardzo interesujący sposób przenieśli zgromadzoną publiczność do baśniowego świata, między innymi za pomocą swojej gry aktorskiej, pięknych strojów i kolorowej scenografii.

      Uczniowie biorący udział w przedstawieniu doskonale poradzili sobie z odegraniem przydzielonych im ról. Na zakończenie aktorzy złożyli ukłon, a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Przedstawienie teatralne, w którym wzięli udział uczniowie, to doskonała nauka poprzez zabawę.