Bądź kumplem, nie dokuczaj - 2019/2020

„MAM TĘ MOC, MASZ I TY”

W tym roku klasy 2 b oraz 2 c przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, organizowanej przez Cartoon Network oraz Fundację Dzieci Niczyje.

Celem kampanii, której ambasadorami są znani piłkarze jest uwrażliwienie uczniów na problem wzajemnego dokuczania wśród dzieci. W ramach realizacji programu zrealizowane zostały zajęcia zwiększające świadomość uczniów na temat różnorodności osób i społeczeństw oraz kształtujący postawy otwartości i wzajemnego szacunku.

Kampania uświadamia negatywne konsekwencje, jakie niesie za sobą to zjawisko, a dodatkowo promuje postawę reagowania oraz promowania przyjaznego zachowania wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Niejednokrotnie problemy dokuczania wynikają z braku empatii, której my musimy uczyć, wskazywać drogę, szczególnie w obecnym świecie, w którym tak wiele jest wzajemnej złości. Wszystkie edycje kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” popularyzowane były przez gwiazdy polskiego sportu: Marcina Gortata, Grzegorza Krychowiaka oraz Jakuba Błaszczykowskiego. W bieżącym roku ambasadorem akcji jest Robert Lewandowski. Sportowcy wspominają o zasadach bycia fair- play nie tylko na boisku, ale także i w życiu codziennym.

W ramach realizacji akcji, uczniowie wzięli udział w pogadankach profilaktycznych, które skupione były wokół problemu dokuczania. Dodatkowo, zabawy integrujące pomogły wzmocnić więzi klasowe.

Uczniowie zapoznali się również z KODEKSEM KUMPLA i obiecali przestrzegać jego zasad.

 

KODEKS KUMPLA

 

  • Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem - traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany

 

  • Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich - każdy potrzebuje dobrego kumpla

 

  • Bądź uczciwy i godny zaufania

 

  • Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują

 

  • Miej odwagę powiedzieć "przepraszam", jeśli popełnisz błąd

 

  • Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień

 

  • Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!