mPotęga

Projekt grantowy mPotęga 2018/2019

W okresie wrzesień-listopad 2018 r. nasza szkoła realizowała projekt grantowy mPotęga. Złożony przez szkołę wniosek został rozpatrzony pozytywnie i znaleźliśmy się w gronie 185 szkół i instytucji, które uzyskały środki finansowe z Fundacji mBanku na realizację zajęć popularyzujących matematykę. Tytuł projektu nie był przypadkowy: 100 lat niepodległości - matematyka 100 lat temu!

Blisko 200 naszych uczniów uczestniczyło w zajęciach terenowych w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie rozwiązywali problemy matematyczne z fabułą historyczną nawiązującą do życia ludzi w naszym regionie w okresie walk o niepodległość. Wcześniej została wybrana uczniowska grupa projektowa, która pomagała w sprawach organizacyjnych i merytorycznych. Zakupiliśmy potrzebne pomoce i nagrody, opracowane zostały karty pracy do zajęć na podstawie publikacji Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i źródeł historycznych naszego regionu. Nasza szkoła jest nowoczesna i uczniowie na co dzień korzystają z pomocy multimedialnych, stąd zajęcia w skansenie z użyciem sznurka, słomy i patyka były szczególnie atrakcyjne. Odbiorcy projektu zwiedzali również skansen, uczestniczyli w lekcji matematyki w autentycznym budynku wiejskiej szkoły z 1881 r. oraz grali w symulacyjną grę ekonomiczną Chłopska Szkoła Biznesu. Wykonywanie zadań miało charakter konkursowy, a najlepsze drużyny zostały uhonorowane nagrodami podczas szkolnych uroczystości związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przeprowadzone wśród odbiorców projektu testy i ankieta potwierdziły przyrost umiejętności matematycznych i wiedzy historycznej. Realizacja projektu była również doskonałą formą promocji naszej szkoły. Artykuły dotyczące projektu znalazły się w internetowym lokalnym wydaniu Gazety Wyborczej oraz na stronie kolbuszowskiego skansenu.

"Zadania matematyczne ozdobione nutką historii niepodległości naszego kraju były inspirującą odskocznią od szkolnych ławek" – tę opinię jednej z uczennic przytaczamy jako podziękowanie wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, a szczególnie partnerom projektu (Radzie Rodziców i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) za wsparcie finansowe.