Innowacje pedagogiczne 2018/2019

Innowacja pedagogiczna z języka polskiego "CZYTAM-y - POMAGAM-Y - BO WARTO!"

 obrazek innowacja

            W październiku 2018 roku rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej, pod nazwą „CZYTAM-y – POMAGAM-y – BO WARTO!”. Objęła ona uczniów klas piątych, a udział w niej jest dobrowolny.

            Celem innowacji, która zakończy się w maju 2020 roku jest po pierwsze zachęcanie młodzieży do czytania książek. Drugim, ważniejszym celem jest uwrażliwianie młodych ludzi na los drugiego człowieka. Dlatego, podczas zajęć uczniowie czytają fragmenty książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, wydanej przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. Lektura opowiadań wprowadza ich w świat wartości, którymi powinni się kierować w życiu (dzieci poznały już: szacunek, życzliwość i uczciwość). Ponadto, uczestnicy zajęć wzięli udział w dwóch ogólnopolskich projektach: „Wychowanie przez czytanie” (Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”) oraz „PoczytajMy” (CEO). Oba projekty zakończyły się w grudniu 2018 roku.

            W ramach innowacji, uczniowie przygotowali przedstawienie teatralne (na podstawie utworów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Hansa Christiana Andersena). Nosiło ono nazwę „Witajcie w naszej bajce” i zostało wystawione dwukrotnie.

            Pierwszy występ odbył się 18 grudnia 2018 roku, w szkolnej auli. Wzięły w nim udział dzieci z Przedszkola Publicznego nr 33 oraz dwie klasy 2 z naszej szkoły.

            Drugi wstęp odbył się w Domu Kombatanta w Rzeszowie, w  Dniu Dziadka, czyli 22 stycznia 2019 roku. Mieszkańcy Domu Kombatanta przyjęli uczniów bardzo serdecznie i nagrodzili ich wielkimi brawami po występie.

            Uczniowie angażują się także w akcję „Pomoc koleżeńska”, którą zorganizowała świetlica szkolna. Piątoklasiści zobowiązali się przychodzić raz w tygodniu do świetlicy i pomagać pierwszakom w nauce oraz spędzać z nimi czas na czytaniu książek. Podczas jednego z takich spotkań, uczniowie przeczytali młodszym koleżankom i kolegom książkę Królewna Śnieżka u krasnoludków, autorstwa chilijskiej noblistki Gabrieli Mistral.

            Warto również wspomnieć o udziale uczestniczek innowacji w audycji „Zamkolandia” (w Radiu Rzeszów). 13 listopada 2018 roku wybrane uczennice pojechały do siedziby Radia na nagranie audycji. Dziewczynki opowiedziały między innymi o swoich ulubionych książkach, a ich nauczycielka wytłumaczyła, na czym polega innowacja pedagogiczna prowadzona w naszej szkole. Kolejne nagranie z udziałem dwóch uczennic i pani Natalii Kalety-Bodzenty odbyło się w trakcie ferii.

            Obu nagrań można wysłuchać na stronie Radia Rzeszów, pod adresami:

https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/audycje/19463/czytamy-w-zamkolandii-podczas-ferii

https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/audycje/17622/zamkolandia-czytelnicza