Bajki bez barier 2020/2021

"Czarodziejka"- autyzm

„Czarodziejka” jest książeczką ukazującą problemy dziecka autystycznego, jego zachowania oraz postrzegania autyzmu przez osoby z otoczenia. Publikacja nie przedstawia wszystkich aspektów autyzmu tylko oswaja czytelników z zaburzeniem.

Podczas zajęć uczniowie klasy 1d poznali historię opowiadaną przez Maję, jedną z głównych bohaterek „Czarodziejki”. W książce przewodnikiem po świecie autyzmu jest mama małej Kai, która w bardzo prosty sposób tłumaczy Mai, czym jest autyzm, sugerując m. in. że jest to brak zrozumienia gry słów, potrzeba oswajania rzeczywistości – tutaj poprzez układanie przez Kaję wzorku, brak zrozumienia zachodzących zmian. Dzięki powyższym wyjaśnieniom dzieciom łatwiej jest oswoić się z zachowaniami dziecka autystycznego, przez co lęk, strach czy też brak zrozumienia jest zastępowany zrozumieniem oraz próbą oswojenia się z zachowaniami osób autystycznych.