Aktualności

Klub Kulturka z wizytą w Pompejach

W sobotni poranek 16 listopada Klub Kulturka ruszył do Krakowa. Tym razem celem było zwiedzanie wystawy czasowej „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” w Muzeum Archeologicznym oraz warsztaty plastyczne. 

W krakowskim muzeum po raz pierwszy w Polsce zostały zaprezentowane eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. W czasie zwiedzania wystawy poznawaliśmy życie codzienne mieszkańców, które toczyło się prawie 2000 lat temu na terenie Pompejów, tragicznie przerwane w 79 r. n.e. przez wybuch Wezuwiusza. Patrzyliśmy, jak były budowane pałace, świątynie, akwedukty i domy.  Wiemy na przykład, dlaczego nie było okien od trony ulicy. Wiemy też o czym najczęściej pisywano w tym czasie na ścianach i murach. Oglądaliśmy przedmioty codziennego użytku z cesarstwa rzymskiego i porównywaliśmy je z tymi, które obecnie znajdują się w naszych domach.

W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty  „Alfabet łaciński – co o nim wiemy?”. Pani Agnieszka Garbacz, pracownik muzeum, opowiedziała nam skąd wywodzi się używany w większości krajów europejskich alfabet łaciński, kiedy powstał i jak się zmieniał. W trakcie warsztatów uczniowie i ich rodzice wykonywali farbami akrylowymi na płóciennych torbach napisy w tym języku oraz ozdabiali je wzorami lub ilustracjami.