Aktualności

6a na Beskidzkiej Trasie Kurierskiej "JAGA-KORA

W dniu 10 października uczniowie klasy 6a udali się do Rymanowa Zdroju, gdzie swój początek ma Beskidzka Trasa Kurierska "JAGA-KORA". Przewodnikiem był pan Bogumił Bedel, pochodzący z tych okolic oraz inicjator powstania tej trasy. Beskidzka Trasa Kurierska "JAGA-KORA" jest rekonstrukcją funkcjonującego w latach 1940-1945, historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK, prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego.
Wędrówkę Beskidzką Trasą Kurierską "JAGA-KORA" uczniowie rozpoczęli w centrum Rymanowa-Zdroju w "Parku nad Czarnym Potokiem", położonym na południe od kościoła. Przez całą trasę towarzyszyło im dosyć nietypowe oznaczenie szlaku – znak Polski Walczącej na białym prostokącie oraz napis „Beskidzka Trasa Kurierska - JAGA-KORA". Co prawda uczniowie nie przeszli całej trasy, ale mimo to, zrobiła ona na nich duże wrażenie.
Skarbem Rymanowa Zdroju są również naturalne źródła wód leczniczych TYTUS, KLAUDIA i CELESTYNA, odkryte w 1876 roku. Uczniowie klasy 6a mieli okazję popróbować ich, wracając z urokliwej trasy. To była bardzo udana i pouczająca wycieczka.