Aktualności

100 lat niepodległości - matematyka 100 lat temu!

Mamy za sobą główny punkt realizacji projektu mPotęga. Był nim udział uczniów w matematycznych zajęciach terenowych w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Uczniowie na terenie skansenu rozwiązywali problemy matematyczne z fabułą historyczną nawiązującą do życia ludzi w naszym regionie w okresie walk o niepodległość. Szkoła jest nowoczesna i na co dzień uczniowie korzystają z pomocy multimedialnych, dlatego zajęcia w skansenie z użyciem sznurka, słomy i patyka były dla uczniów szczególnie atrakcyjne. Młodzi odbiorcy projektu zwiedzali również skansen, uczestniczyli w lekcji matematyki w autentycznym budynku wiejskiej szkoły z 1881 r. oraz grali w symulacyjną grę ekonomiczną Chłopska Szkoła Biznesu. Podczas gry wcielali się w role kupców z XIX wieku. W umownych warunkach gry piekli chleb, tkali płótno i produkowali wozy, aby handlować nimi na miejscowym jarmarku oraz gromadzić środki niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy.

Po zajęciach uczniowie powiedzieli: „ zadania matematyczne ozdobione nutką historii  niepodległości naszego kraju były inspirującą odskocznią od szkolnych ławek” - Kornelia, „ciekawie zorganizowane ćwiczenia ułatwiły rozwiązanie wielu zadań matematycznych oraz pozwoliły cofnąć się w czasie o 100 lat” - Sandra.

Wykonywanie zadań miało charakter konkursowy. Najlepsze drużyny zostaną uhonorowane nagrodami ufundowanymi przez Fundację mBanku podczas uroczystego zakończenia projektu w listopadzie.