Aktualności

Matematyczni odkrywcy

Dnia 19 grudnia odbyły się kolejne warsztaty matematyczne w ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tematem zajęć były wielościany, a na grupę uczniów z klasy 6a i 6b czekała zagadka matematyczna, którą musieli samodzielnie odgadnąć. Uczniowie wcielając się w odkrywców budowali wielościany foremne z tekturowych ścian, a następnie uzupełniali tabelkę dotyczącą liczby wierzchołków, ścian i krawędzi wielościanów. Zajęcia zakończyły się odkryciem Twierdzenia Eulera o wielościanach,  opisującego zależność między liczbą wierzchołków, ścian i krawędzi wielościanu.

W+S=K+2

W — liczba wierzchołków

S — liczba ścian

K — liczba krawędzi

 

Zajęcia pobudziły uczniów do kreatywnego myślenia i zaszczepiły ducha odkrywcy.