Archiwum SP 1-3 2018/2019

Wycieczka klas 2b, 2c i 2d

13 czerwca 2019r. uczniowie klas 2b, 2c, 2d wybrali się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego – Karpacka Troja w Trzcinicy i do Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie Muzeum Lizaka rozpoczyna się od sklepiku ze słodkościami. Osoby, które oprowadzają po obiekcie opowiadały o początkach powstawania lizaków oraz jak wygalała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Na piętrze budynku dzieci mogły skosztować różnych rodzajów cukru, a także powąchać aromatów, które są wykorzystywane do produkcji cukierków. Największym jednak zainteresowaniem cieszył proces wyrabiania lizaków. Uczniowie samodzielne mogli nadać kształt lizakowi, którego później mogli zabrać ze sobą. Drugą atrakcją pobytu u Państwa Schabińskich było własnoręcznie zrobienie pizzy. Uczniowie przebrani w strój kucharza nadali kształt swojej pizzy i nałożyli na wierzch składniki wg własnego uznania. Po upieczeniu pizzy ze smakiem zjedli własnoręcznie zrobiona pizzę. Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się w dalsza drogę. Dotarliśmy do Skansenu Archeologicznego - Karpacka Troja, który położony jest Trzcinicy.  Miejsce, w którym powstał Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych, zwłaszcza tych prowadzonych od 1991 r przez Jana Gancarskiego, odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła. Uczniowie oglądnęli film przedstawiający prace archeologiczne oraz początki grodziska. Zwiedzili pawilon wystawowy, wioskę słowiańską, wioskę otomańską, miejsce domu odlewnika, pomost nad fosą, wczesnośredniowieczny piec chlebowy, kuźnię, wały przekładkowe, wał z epoki brązu z bramą,  wał palisadowy z bramą, wał plecionkowy. Podziwialiśmy piękną panoramę okolicy z platformy widokowej. Mimo, że upał bardzo nas zmęczył wycieczka była wyjątkowa pełna miłych niespodzianek.