Archiwum SP 1-3 2018/2019

Wycieczka do Bochni

Dnia 14 maja uczniowie klasy 2a i 2e wraz z opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która dziś po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni dzieci rozpoczęły od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.  W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznej przewodniczce pomogły multimedialne postaci: królowie polscy, kupcy genueńscy. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników oraz tajemnicza postać Bocheńskiego Skarbnika. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi. Po zwiedzaniu uczniowie mieli czas na posiłek, rozmowę, zabawę, gry na boisku sportowym oraz zakup pamiątek. Ostatnią atrakcją wycieczki był rejs łódką, podczas którego dzieci same mogły skosztować jaki smak ma woda.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą.