Archiwum SP 1-3 2018/2019

Mądra bajka "O tym, skąd się wzięły tygrysy"

Kwietniowa bajka pochodzi z Kambodży, jest niewielkim państwem leżącym w Azji Południowo-Wschodniej. Bajka, która została wysłuchana nosi tytuł „O tym, skąd się wzięły tygrysy”.

Skąd wziął się tygrys, czy wiecie? Jest wiele legend na świecie. Jedna wyraźnie wskazuje, dlaczego to zwierzę triumfuje. Król i jego świta lekcję otrzymali, że zgodna współpraca życie im ocali. Usłyszeli, że będąc w potrzebie, mogą w ciele zwierza liczyć na siebie. Każdy jest inną częścią ciała, a zgoda gwarantuje, że magia działa. Gdy znaleźli się w trudnej sytuacji, musieli się poddać tej modyfikacji. Decyzję podjęto wnet: tygrysem będą, a wówczas dadzą radę i życie oszczędzą. Tak zrobili, rolami dzieląc się solidarnie. Głowa, łapy, ogon – gdzie król, kto zgadnie? Nowe życie tak im się spodobało, iż uradzili w nim pozostać grupą całą. Stąd tygrysa duma i mądrość cechuje – królewskie pochodzenie zobowiązuje. A Wy zapamiętajcie z opowiadanki, że wspólnota i mądrość jest ważniejsza niż zachcianki!