Aktualności 2019/2020

Dzień Małpy

Małpy

„Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle,
Niech pan spojrzy na pawiana:
Co za małpa, proszę pana!”

J. Brzechwa

Z ponad 200 znanych i opisanych gatunków małp właściwych, aż 25 uznaje się za krytycznie zagrożone wyginięciem w swoim środowisku naturalnym.

Dzień Małpy jest nieoficjalnym świętem międzynarodowym stworzonym w celu zwiększenia świadomości w odniesieniu głównie do ssaków człekokształtnych. Jest dniem, kiedy możemy się dowiedzieć czegoś więcej o tych inteligentnych zwierzętach. Tego dnia rozmawiamy o wszystkich małpach - małpiatkach i małpach naczelnych np. lemurach, człowiekowatych, koczkodanach, pawianach, makakowatych, gibbonach i wielu innych.

Dzieci z klas 1c i 1e przyłączyły się do tego święta. Podczas zajęć świetlicowych poznały wiele ciekawostek dotyczących życia i zwyczajów małp. Z wielkim zaciekawieniem oglądały i czytały książki o zwierzętach.  Wysłuchały opowiadania pt. "Małpie przygody".  Mogły także wykazać się swoim plastycznym talentem: kolorując tematyczne kolorowanki, robiąc opaski na głowę czy wykonując postać wesołej Małpki.

Wszyscy doskonale się bawili, a "małpie okrzyki" słychać było przez cały dzień.