Aktualności 2019/2020

Pomagamy ptakom przetrwać zimę

W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat "Jak pomagamy ptakom przetrwać zimę". Głównym celem jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby zwierząt zimą. Dzieci miały możliwość obejrzenie filmu edukacyjnego "Zima trudny czas dla zwierząt". Na podstawie filmu oraz tekstów literackich pt. "Ptasia stołówka" oraz "Święta w lesie", wychowawcy świetlicy przeprowadzili pogadanki na temat "Jak dokarmiać mądrze ptaki, żeby nie szkodzić". Uczniowie dowiedzieli się co ptaki lubią jeść, jakie pokarmy im szkodzą, gdzie umocować karmnik, żeby ptaki były bezpieczne oraz kiedy zaczynamy i kończymy dokarmianie. Realizacja tego tematu uświadomiła dzieciom potrzebę niesienia pomocy zwierzętom, że zima jest czasem, kiedy zwierzęta muszą walczyć o przetrwanie i dlatego powinniśmy im pomagać. 

Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków:

  1. Jeśli dokarmiamy ptaki - róbmy to w taki sposób, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.
  2. Nie rozpoczynajmy dokarmiania zbyt wcześnie, ponieważ może to zaburzyć wędrówki ptaków.
  3. Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajduje się pożywienie.
  4. Pamiętajmy o zachowaniu czystości w karmniku. Czyśćmy go regularnie, aby nie zaczęły szerzyć się w nim choroby.
  5. Nie podawajmy ptakom resztek ze stołu. Solone i przyprawione jedzenie może im tylko zaszkodzić. Suchy chleb i pieczywo nie powinno być jedynym pokarmem ptaków, może stanowić uzupełnienie ich diety. Kategorycznie nie podajmy ptakom chleba spleśniałego.
  6. Dokarmianie ptaków kończymy z nadejściem wiosny.