Aktualności 2019/2020

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada, uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach na temat "Jestem tolerancyjny".

Po przeczytaniu opowiadania pt. "Pieguski są wspaniałe" zastanawialiśmy się nad akceptacją odrębności każdego człowieka. Podczas burzy mózgów, rozmawialiśmy, czym ludzie różnią się od siebie. Dzieci wymieniły wygląd zewnętrzny, zachowanie, poglądy, upodobania, sposób bycia, zachowania, kolor skóry, język, którym się porozumiewamy. Następnie dyskutowaliśmy, czy to dobrze, czy źle, że się różnimy? Dzieci stwierdziły, że to dobrze, gdyż każdy jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlatego też ma prawo z tego faktu czerpać radość, dumę i poczucie własnej wartości. Przeczytaliśmy wiersz o tolerancji i omówiliśmy, co to znaczy być tolerancyjnym.

Dzieci doszły do wniosku, że człowiek inny nie może być przez nas wyśmiewany czy też dyskryminowany. Każdy z nas jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego zasługuje na szacunek i akceptację. Granicą tolerancji jest dobro drugiego człowieka. Nie można być tolerancyjnym, gdy grozi to złymi konsekwencjami dla innych lub dla nas samych. Na zakończenie zajęć, dzieci wspólnie wykonały "plakat tolerancji".