ul. Błogosławionej Karoliny 21, 35-119 Rzeszów
tel. 17 748 24 94 e-mail: sekretariat@sp18.resman.pl
W czasie V Pikniku Rodzinnego biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia plastyczne, w czasie których można było zrobić zakładkę do książki wykorzystując kolorowe tasiemki, cekiny, włóczkę i miniaturowe pompony. Zainteresowanie było duże i to zarówno wśród najmłodszych gości jak i wśród starszych uczniów.
Bajkoterapia jest jedną z wielu metod wykorzystywaną do pracy z dziećmi, która dostarcza wiedzy oraz pozytywnych wzorców zachowania. Sprawia, że dziecko poznaje różne sposoby myślenia jak i działania dzięki czemu potrafi samo stawić czoła problemom.
"W stronę nowości" – taki napis widniał na strzałkach, które tuż po świętach pojawiły się na szkolnych korytarzach wzbudzając spore zainteresowanie wśród uczniów. Strzałki te prowadziły do szkolnej biblioteki i były zachętą do zapoznania się z nowościami książkowymi zakupionymi w kwietniu do wypożyczalni.
W kwietniu w szkolnej bibliotece trwały "Dni z panem Kuleczką". A kim jest pan Kuleczka? To barwna postać z serii książek napisanych przez Wojciecha Widłaka a zilustrowanych przez Elżbietę Wasiuczyńską. Tytułowy bohater mieszka w domu przy ulicy Czereśniowej z trójką przyjaciół: psem Pypciem, kaczką Katastrofą i muchą Bzyk-Bzyk.
8 kwietnia w Filii Nr 13 WiMBP odbyło się kolejne "Spotkanie przy herbacie", w czasie którego mogliśmy podzielić się z innymi naszymi recenzjami książkowymi i spostrzeżeniami na temat tego, co ostatnio przeczytaliśmy. Wśród polecanych pozycji znalazły się kolejne części serii "Wojownicy", komiksy, literatura obyczajowa, literatura przygodowo-sensacyjna, fantasy, reportaż oraz dzieła Homera i Jana Kochanowskiego.
2 kwietnia na całym świecie jest obchodzony jako Dzień Książki Dziecięcej. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia urodził się najsłynniejszy baśniopisarz – Hans Christian Andersen. Z tej okazji uczniowie klas starszych, przebrani za różne postaci z baśni i bajek, odwiedzili swoich młodszych kolegów, by poczytać im opowiadania dziecięce oraz zadać kilka zagadek.
11 marca Klub Kulturka znów wybrał się w ramach "Spotkań przy herbacie" do biblioteki osiedlowej. Tym razem tematem były kryminały. Okazuje się, że większość osób z naszej grupy lubi czytać ten rodzaj książek, a niektórzy są ich wielkimi fanami. Najpopularniejszą autorką wśród przyniesionych przez nas książek była Agatha Christie, co nie jest dziwne, bo to ją określono kiedyś "królową kryminałów".
Przy aromacie herbaty i słodkościach rozmawialiśmy o książkach, które przeczytaliśmy podczas przerwy świątecznej oraz o książkach poruszających problemy młodych ludzi. Opowiadaliśmy o tym, z jakimi problemami spotkali się bohaterowie naszych książek i jak sobie z nimi poradzili. Zastanawialiśmy się, czy były to dobre rozwiązania, czy te rozwiązania mogłyby nam pomóc gdybyśmy sami znaleźli się w takiej sytuacji, a może my zrobilibyśmy inaczej?
W grudniu uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w "Adwentowym czytaniu" zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. Dodatkową atrakcją dla wszystkich odwiedzających w adwencie bibliotekę było losowanie numerków – szczęśliwcy mogli otworzyć okienko w czekoladowym kalendarzu i zjeść zawartość.
W czwartek 9 grudnia, klasy 8a i 8b wzięły udział w spotkaniu online z panem Marcinem Koziołem – autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży, m. in. "Skrzynia Władcy Piorunów", która jest lekturą uzupełniającą w klasach 4-6. Spotkanie zorganizowała Filia nr 13 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
W czasie grudniowego "Spotkania przy herbacie" mieliśmy nastrój bardzo świąteczny. Rozmawialiśmy o książkach, które planujemy przeczytać w czasie świąt oraz o tych, których akcja dzieje się w Boże Narodzenie. Ale to nie wszystko. Tym razem rozmowy o książkach połączyliśmy z ozdabianiem bombek techniką decoupage’u. Uczniowie uczyli się, jak wykorzystując serwetki i papier ryżowy stworzyć świąteczne ozdoby.