Archiwum Gim 2016/2017

Beskidzkim Szlakiem - wycieczka klasy ICG i IDG

W słoneczny czwartkowy poranek, 8 czerwca 2017 r., gimnazjaliści z klasy IC i ID oraz ich opiekunowie zebrali się, by ruszyć na wycieczkę Beskidzkim Szlakiem. Tuż po godzinie 7.00 bagaże były już spakowane, wszystkie miejsca zajęte i z uśmiechem na twarzy ruszyliśmy w drogę, wsłuchując się z zaciekawieniem w opowieści przewodnika. Niespełna trzy godziny później dotarliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki, a mianowicie do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

Gimnazjaliści na początek „przenieśli się” do monarchii austro–węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzili ekspozycje wnętrz kilkunastu domków, dzięki czemu dowiedzieli się, jak wyglądało życie codzienne na tym terenie.

Potem udaliśmy się do Starego Sącza, a tam pod murami klasztoru, przewodnik przybliżył nam historię ss. Klarysek. Godziny popołudniowe spędziliśmy na podziwianiu uroków Beskidu Sądeckiego. Udaliśmy się m.in. na Górę Zamkową w Rytrze nad Popradem. Tam poznaliśmy etymologię nazwy Rytro, historię wsi i ruin zamku. Ale to nie koniec wrażeń, ponieważ po zakwaterowaniu i obiadokolacji, młodzież ruszyła z niespożytą energią do dalszej zabawy w nieco innej formie. A była to: piłka nożna, siatkówka, pieczenie kiełbasek na ognisku i dzielenie się wrażeniami.

Drugi dzień wycieczki przywitał nas pięknym słońcem, co bardzo wszystkich ucieszyło, ponieważ zaplanowanych było jeszcze wiele atrakcji. Po śniadaniu spakowaliśmy się i ruszyliśmy malowniczą doliną Popradu do Krynicy. Tam wyjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, by podziwiać panoramę gór. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i kolejnych emocjach w gondolach, udaliśmy się na spacer po deptaku uzdrowiskowym w centrum Krynicy, gdzie młodzież miała czas wolny, by bez pośpiechu zwiedzić to urokliwe miasteczko.

Potem udaliśmy się spacerem na Górę Parkową, by tam jeszcze raz w promieniach słońca podziwiać panoramę gór. Ostatnim punktem wycieczki była Kamianna, gdzie mieliśmy możliwość poznać centrum apiterapii i pszczelarstwa. Po słodkiej niespodziance, jaką była degustacja miodu, wszyscy udali się do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Po godzinie 19.00 pełni emocji i wrażeń, szczęśliwie dotarliśmy pod szkołę.

To były naprawdę piękne chwile…