Archiwum Gim 2016/2017

Kwadrat, sześcian, hipersześcian czyli wędrówki w przestrzeniach wielowymiarowych!

12 maja 2017 r. odbyło się kolejny warsztat z cyklu Bliskie spotkania z matematyką! Tym razem próbowaliśmy zrozumieć, jak żyje się w przestrzeniach, które mają inną liczbę wymiarów niż nasz trójwymiarowy świat.

Obejrzeliśmy fragmenty filmu „Flatlandia”, który na podstawie powieści o tym samym tytule opowiada o życiu „płaszczaków” w przestrzeni dwuwymiarowej. Wyobrażaliśmy sobie życie w jednym wymiarze, ale najbardziej fascynujące były nasze wyobrażenia o życiu w 4D. Usiłowaliśmy zrozumieć, jak wygląda hipersześcian – odpowiednik sześcianu, używając analogii z obiektami matematycznymi i na podstawie filmów science fiction.

Nasze spotkanie było połączeniem geometrii z zabawą klockami i fantastyką. Okazało się przy tym, że uczniowie mają doskonałą wyobraźnię i intuicję wykraczającą poza naszą przestrzeń!